Które bramki płatności online wybrać? Ranking, porównanie, prowizja i opinia!

bramkl płatności online

Sprzedaż jakichkolwiek usług z natychmiastową płatnością za pomocą przelewów, płatności mobilnych bądź kart kredytowych czy też uruchomienie własnego sklepu internetowego wiąże się z koniecznością wyboru internetowej bramki płatności. W ofercie rynkowej jest kilka bardzo znanych i polecanych rozwiązań, więc czasami bywa problem wyboru tego najbardziej optymalnego dla siebie.

Zobacz wideo poradnik

Jaki system płatności najlepiej wybrać: Dotpay, PayU, TPay czy Przelewy24?

Dlaczego warto mieć system płatności online?

Nie da się ukryć, że coraz więcej osób decyduje się na robienie zakupów produktowych i usługowych właśnie przez internet. Spowodowane jest to wyjątkową wygodą, ale także oszczędnością czasu. W zasadzie tego samego oczekuje się od płatności, które też mają być jak najbardziej komfortowe, szybkie, a jednocześnie w pełni bezpieczne.

Systemy płatności internetowych zdecydowanie zwiększają szybkość dokonywanych transakcji. Klient jest w stanie w ciągu praktycznie kilku sekund zapłacić za zakupiony towar lub usługę, a dzięki temu może liczyć na sprawniejszą finalizację zakupów, tym bardziej że mamy do czynienia z integracją płatności online z bankowym rachunkiem np. sklepu internetowego.

Co więcej, odpowiednie zabezpieczenia w postaci szyfrowanych połączeń SSL, systemu 3D-Secure, a przede wszystkim certyfikatu PCI DSS gwarantują ochronę pieniędzy użytkowników. Sprzedawcy oferujący swoim klientom nowoczesne formy dokonywania płatności wzbudzają większe zaufanie i są zdecydowanie chętniej wybierani, a to ma przełożenie na realne zyski.

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze określonej bramki płatności online?

Wybór systemu płatności online nie jest taki prosty, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami niekiedy bywają dość niewielkie, a kwestia prowizji stanowi tak naprawdę zaledwie jeden faktor.

Na pewno należy jasno określić swoje oczekiwania i zwrócić uwagę na kilka czynników, aby nie tylko uniknąć jakichkolwiek problemów, ale także zagwarantować sobie i klientom bezpieczeństwo transakcji. Bardzo ważny będzie też szybki i łatwy dostęp do zgromadzonych środków finansowych.

System płatności online należy idealnie dopasować do potrzeb swojej grupy docelowej i w tym aspekcie ma znaczenie zarówno wiek klientów, jak i rodzaj oferowanych produktów lub usług. Przy ostatecznym wyborze warto skupić się na kilku najważniejszych kryteriach, które mogą okazać się decydujące przy podejmowaniu decyzji. Na pewno istotne będą metody płatności, czas realizacji transakcji, możliwości wypłat z konta przejściowego czy też korzystania z systemu nie tylko przez firmy, ale nawet przez osoby fizyczne.

Aktualnie największą popularnością cieszą się cztery firmy oferujące bramki płatności online, a więc Przelewy24, PayU, TPay i Dotpay, które trochę różnią się miedzy sobą i proponują odmienne warunki współpracy, jednak wszystkie spełniają normy bezpieczeństwa i posiadają odpowiednie certyfikaty, są dobrze zaopiniowane przez KNF i oferują wiele możliwości poza tradycyjnymi e-przelewami i kartami płatniczymi.

Porównanie bramek płatności online i prowizji

PayU Przelewy24 Dotpay TPay
Opłata aktywacyjna 199 PLN 1,50 PLN 10 PLN 10 PLN
Opłata za wypłatę środków z konta 0 PLN 0 PLN 0 PLN 0 PLN
Ilość darmowych wypłat środków z konta w miesiącu bez limitu bez limitu bez limitu 4 (kolejne po 2PLN)
Opłata chargeback 0 PLN 0 PLN gdy zwrot jest dokonywany przez sprzedawcę samodzielnie 100 PLN (do negocjacji) 20 PLN
Prowizja za e-transfer 2,2% – 2,5% + opłata stała (0,30PLN – 0,35PLN) 1,8% – 2,0% 1,9% (min. 0,30PLN) 1,89% – do 30000 – 1,79% -powyżej
Prowizja za e-przelew 2,2% – 2,5% + opłata stała (0,30PLN – 0,35PLN) 1,9% 1.9% – 3.9% – jeśli nie ma działalności 1,89% – do 30000 – 1,79% – powyżej
Prowizja za płatność kartą 2,2% – 2,5% + opłata stała (0,30PLN – 0,35PLN 1,9% + 0,30PLN 1,9% 1,89% – do 30000 – 1,79% -powyżej
Rodzaj obsługiwanych kart Visa, Mastercard VISA, MasterCard, JCB Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, Diner’s Club, JCB, MasterCard Mobile Elavon, Visa, Visa Electron, Masrter Card, Maestro, Diner’s
Płatności mobilne PayU aplikacja, BLIK Premium SMS, SkyCash, mPay, BLIK mPay, Sky Cash, Płacę z IKO, PeoPay, MasterCard Mobile, V.me by Visa, BLIK Premium SMS, Płacę z IKO, mPay, BLIK
Płatności ratalne tak tak tak tak
Integracja z PayPal nie tak tak tak
Działalność gospodarcza wymagana wymagana nie wymagana wymagana
Transakcje testowe tak tak tak tak
Strona transakcyjna dostosowana do urządzeń mobilnych (RWD) nie tak tak tak
Program partnerski tak tak tak tak
Pełna oferta Oferta PayU Oferta Przelewy24 Oferta Dotpay Oferta TPay
Wtyczka Fast Micro Pay obsługuje obsługuje,
wideo dokumentacja
trwają prace wdrożeniowe obsługuje,
wideo dokumentacja
obsługuje,
wideo dokumentacja

Konto przejściowe

Wszyscy prezentowani usługodawcy płatności online używają konta przejściowego, czyli pieniądze wpłacone przez klientów są gromadzone na koncie usługodawcy i aby je przelać na własne konto, należy zlecić dokonanie przelewu. Na szczęście nie są przewidziane żadne opłaty za przelew środków z konta.

Jedynie użytkownicy Tpay muszą zwrócić uwagę na ograniczenie ilości darmowych wypłat w ciągu miesiąca do czterech, ale to raczej nie powinno stwarzać dużych problemów. Przelewy są realizowane zazwyczaj maksymalnie w ciągu trzech dni, ale czasami nawet po kilku godzinach pieniądze mogą się znaleźć na koncie bankowym. Trzeba jedynie pamiętać, że większość banków nie księguje wpłat w godzinach wieczornych i w weekendy.

Opłata aktywacyjna i inne opłaty

Jest to pierwszy istotny faktor z punktu widzenia sprzedawcy i w tej kwestii różnice bywają całkiem spore. TPay i Dotpay pobierają 10 zł opłaty aktywacyjnej. Z kolei Przelewy24 wymagają jedynie 1,5 zł w ramach przelewu weryfikującego.

Najwyższe stawki w tym zakresie ma PayU, które liczy sobie aż 199 zł, jednak należy podkreślić, że od czasu do czasu proponuje atrakcyjne oferty promocyjne i wtedy ta opłata jest dużo niższa np. 19 zł. Na pewno warto to sprawdzać, jeżeli komuś zależy właśnie na tym systemie płatności.

Łącznikiem wszystkich systemów w kwestii opłat będą darmowe wypłaty środków z konta, natomiast duże różnice widać w opłacie chargeback. PayU i Przelewy24 nie pobierają żadnych opłat dodatkowych, w TPay trzeba się liczyć z wydatkiem 20 zł, a Dotpay to już zaskakująco wysoka kwota 100 zł za transakcję, aczkolwiek można ją negocjować.

Warto jeszcze podkreślić, że 0 zł przy Przelewach24 obowiązuje wyłącznie przy własnoręcznym zwrocie środków, a PayU nie daje żadnych warunków w tym aspekcie.

Jeżeli przyjrzymy się prowizjom za e-transfer, e-przelew i płatność karta to często one się wyrównują. Przy jednej usłudze to Dotpay może mieć lepszą stawkę, przy innej Przelewy24 albo TPay. Stosunkowo najgorzej w tym zakresie prezentuje się oferta PayU. Najprościej to wygląda przy systemie Przelewy24, gdzie obowiązuje jedna stawka 1,9% stałej prowizji.

Inne wymogi rejestracyjne

Poza opłatą aktywacyjną należy zwrócić uwagę na jeszcze inne wymogi rejestracyjne. System Dotpay umożliwia zakładanie konta nawet dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, więc dobrze się sprawdza dla początkujących biznesmenów, którzy nie muszą jeszcze zakładać swojej firmy.

Pozostałe systemy takiej opcji nie zakładają, natomiast wszystkie oferują rejestrację przez internet. Warto też zwrócić uwagę, że przy uruchamianiu jedynie przelewów w Dotpay w zasadzie nie trzeba w ogóle czekać i od razu po założeniu konta i akceptacji regulaminu płatności będą aktywne, ale przy aktywacji kart kredytowych cała procedura wydłuża się do 3-4 dni, ponieważ wydrukowaną umowę należy przesłać do firmy.

W TPay czas oczekiwania na aktywację wynosi około 24 godzin i wystarczy rejestracja oraz wgranie skanów dokumentów firmowych i dowodu osobistego. Podobnie to wygląda na Przelewy24 i PayU, z tym że czas oczekiwania wynosi 1-2 dni.

Możliwość negocjacji warunków

Drobni przedsiębiorcy nie mają co liczyć na preferencyjne warunki. W Dotpay i TPay można negocjować po osiągnięciu obrotów na kwotę 10 000 zł miesięcznie. Z kolei Przelewy24 i PayU zachęcają do indywidualnych negocjacji. Ta pierwsza firma nawet podkreśla swoją elastyczność w tej kwestii i nie daje żadnego wymogu odnośnie obrotu.

Oferowane usługi

Z wyjątkiem PayU wszystkie pozostałe prezentowane systemy płatności online umożliwiają integrację z PayPal. W zakresie obsługiwanych kart najgorzej wypada PayU akceptujące płatność jedynie kartami Visa, Mastercard, również zakres płatności mobilnych jest najmniej rozbudowany.

Najlepiej pod tym względem wygląda oferta Dotpay. Wszyscy oferują płatności ratalne, a w przypadku płatności QR Code wyróżnia się oferta systemów Przelewy24 i TPay.

W przypadku Dotpay ta opcja jest zarezerwowana wyłącznie dla mPay, a PayU w ogóle nie daje takiej możliwości.

Duże różnice dotyczą obsługi walut i przewalutowania. Najbogatsza jest tutaj oferta TPay, ponieważ oprócz standardowej opcji transakcji w polskich złotych można również skorzystać z ponad 100 innych walut oraz przewalutowania po aktualnie obowiązującym kursie. Pozostałe systemy płatności online oferują płatności w PLN i przewalutowanie, z tym że PayU po kursie banku osoby płacącej, a Dotpay po kursie NBP.

Jeżeli posiadasz stronę założoną w systemie WordPress i chcesz sprzedawać produkty multimedialne, to możesz:

 1. Założyć konto w systemie płatności online: Dotpay, PayU, TPay czy Przelewy24.
 2. Uiścić opłatę aktywacyjną i poczekać na aktywację konta w wybranym systemie płatności.
 3. Wybrać wtyczkę do płatności WordPress, która zintegruje się z bramką płatności i zautomatyzuje płatności na WordPress. Zachęcam do skorzystania z naszej wtyczki Fast Micro Pay.
 4. Zablokować płatne treści na stronie za pośrednictwem wtyczki Fast Micro Pay – wideo dokumentacja: https://fastmicropay.pl/dokumentacja-wtyczki-fmp/

I to wszystko. Sprzedaż produktów jest całkowicie zautomatyzowana.

Którą bramkę płatności online mogę Ci polecić?

Jak widać na bazie analizy porównawczej i prowizyjnej poszczególne oferty różnią się detalami pomiędzy sobą i trudno wskazać jedną najlepszą. Tak naprawdę każdy musi samodzielnie dokonać wyboru pod kątem własnych potrzeb.

Ja jestem blogerem i sprzedaję produkty multimedialne. Aktualnie korzystam z Dotpay i z powodów czasowych aktualnie nie planuję zmian operatorów.

Tutaj podsyłam link partnerski do założenia konta w Dotpay, dzięki któremu będę mógł zarobić niewielką prowizję partnerską: https://pracabezszefa.pl/polecam/dotpay/

Za Dotpay przemawia także fakt, ze początkujący bloger nie musi od razu zakładać firmy, aby uruchomić płatności na stronie. Sam pamiętam czasy, kiedy chciałem wypuścić swój pierwszy kurs online i nie posiadałem firmy. Wówczas jedynym rozwiązaniem był i jest Dotpay, dlatego skorzystałem z tego udogodnienia. Podobnie było z usługą SMS Premium Dotpay, jednak niestety została już wycofana. 

Jeżeli Ty również jesteś blogerem, to na pewno warto zastanowić się nad ofertą Przelewy24 lub TPay.

Kilka osób pisało do nas, że oferta TPay jest bardzo atrakcyjna, dlatego na potrzeby klientów wykonaliśmy integrację wtyczki Fast Micro Pay do płatności WordPress właśnie z TPay (dawniej Transferuj): https://fastmicropay.pl/dokumentacja-wtyczki-fmp/platnosci-tpay-na-wordpress/.

W związku z tym, że prowizje w Przelewy24 są równie atrakcyjne w najbliższej przyszłości będziemy pracować nad wdrożeniem tego operatora do wtyczki Fast Micro Pay.

Które bramki płatności online wybrać? Ranking, porównanie, prowizja i opinia!
4.8 (96.67%) 6 votes

pozycjonowanie stron w projekt marketing

13 komentarze - Które bramki płatności online wybrać? Ranking, porównanie, prowizja i opinia!

 1. Karol pisze:

  Korzystałem z przelewy24 i to polecam. Dotpay się nie sprawdzał.

  1. Marek pisze:

   Karol, Dotpay się nie sprawdzał, bo … Fajnie jak byś napisał, dlaczego?

   U mnie się sprawdza, więc chciałbym poznać Twoją opinię.

   1. Kris pisze:

    Chociażby poprzez dział techniczny który nawet nie raczy odpowiedzieć na maila….

  2. Karol pisze:

   Potwierdzam. Myślę, że najbardziej wiarygodny system to przelewy24. Nie ma problemu z płatnościami.

 2. Kamil pisze:

  Od siebie polecam HOTPAY.

 3. Karmel pisze:

  to ja akurat dotpay polecam – zwłaszcza jak ktoś stawia na naprawdę szeroką funkcjonalność (zresztą, u góry w tabelce widać, jeżeli chodzi o płatności mobilne czy karta, to najlepiej to u nich wypada) – już 2 lata wszystko działa jak należy i problemów sobie nie przypominam 😉

 4. Jagoda pisze:

  Hej, a integrował ktoś kiedyś Cashbill z jakimś sklepem? Jestem obecnie przed wyborem systemu płatności i szukam czegoś co w integracji będzie bezproblemowe, a słyszałam, że Cashbill spina się z takim WordPressem bardzo łatwo. Jakieś doświadczenia z tym systemem?

  1. Krzysztof pisze:

   Znani scamerzy. Odradzam

 5. Paweł pisze:

  Hej,

  A co sądzicie o BlueMedia – właśnie jestem przed podjęciem decyzji którego dostawcę wybrać ?
  Będę wdzięczny za rzeczowe opinie.

 6. Michał pisze:

  Dzień dobry,

  czy można prosić o odświeżenie tematu i sprawdzić jak sprawa wyglądu z integracją tych usług z Apple Pay i Google Pay?

  Pozdrawiam,
  Michał

 7. Flexip pisze:

  U mnie działa dotpay i jest super. Mają wszystko, czego potrzebuję, zero problemów na starcie, teraz też wszystko bez problemu. Prowizje są ok, a przelewy na moim koncie zawsze wtedy, kiedy trzeba i to mi się podoba. No i opcja znana przez KLIENTÓW.

 8. Piotr pisze:

  Niestety wszystkie „rankingi” portali płatności to proste zestawienie ofert handlowych. Żaden nie odpowiada na pytania kluczowe dla wyboru: 1) udziały rynkowe / popularność portali. 2) poziom zaufania u klientów. 3) łatwość i szybkość zawarcia transakcji przez klienta – odsetek porzuconych transakcji. 4) niezawodność techniczna.

  1. Marek pisze:

   Słusznie, aby jednak o tym napisać trzeba by zebrać opinie większej porcji użytkowników. Dlatego liczę na komentarze i opinie o systemach płatności 🙂 Każda wiedza może się przydać dla innych osób odwiedzających ten wpis, który jest aktualnie w TOP5 najbardziej poczytnych wpisów na tym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontakt przez Facebook Messenger