Jak zaprojektować wnętrze kawiarni?

Patrząc na wyniki nowo otwartych lokali kawiarni i barów, można zauważyć to, jak bardzo różnie one sobie radzą. Niektóre, pomimo tego, że serwują dobrą kawę czy ciasta po prostu nie mogą się przebić przez już istniejącą konkurencję, której miastach nie brak. Jeśli nie zawodzi w takich kawiarniach jakość usług to, intuicyjnie myślimy o tanim wystroju jako winowajcy słabych wyników finansowych lokalu, jednak niewprawne oko może nie dostrzegać różnicy w wystroju nowszych lokali, które dobrze sobie radzą, a takich, które upadają po roku. Przecież i jedne i drugie z reguły wpisują się we współczesne trendy projektowe, więc gdzie znaleźć różnice?
Cięcie kosztów na jakości materiałów
Właściciele, którzy wykonują projekt kawiarni na własną rękę, często popełniają grzech nadużywania tanich plastików przy wykańczaniu lokalu, myśląc, że nikt przecież tego nie zauważy, jeśli wnętrze wygląda “z grubsza” nowocześnie. Chociaż plastik to tani w produkcji cud nowoczesnej inżynierii, to z tym, co współcześnie przyciąga klientów do kawiarni nie ma wiele wspólnego.
Jeśli przy aranżacji wnętrza ogranicza nas budżet to warto po prostu ograniczyć elementy aranżacji. Kawiarnie w minimalistycznym stylu potrafią podbić serca klientów, ale tylko jeśli ograniczone elementy wystroju tam zastosowane są wysokiej jakości i przemyślanie użyte.
Z jednej strony brak umiaru, z drugiej strony brak oryginalności
Nie można jednak przesadzić z minimalizmem, aby nie powstało wnętrze szpitalne. Nasza kawiarnia nie może być przytłaczająca swoją stylistyką, bez względu na to, jaki styl wystroju zastosujemy, klient musi się w naszym lokalu chociaż trochę jak w domu. Znaczy to, że z jednej strony nie możemy zaprojektować wnętrza na modłę “Czym chata bogata” zagracając pomieszczenie czymkolwiek, co nam się wyda atrakcyjne. Paradoksalnie warto też zachować umiar w umiarze. Często wnętrza kawiarni, chociaż są urządzone przemyślanie, sprawiają wrażenie sztucznych i sterylnych. Zamiast osiągnąć cel przyciągnięcia klienta oryginalnym wystrojem oraz klimatem osiągają odwrotny efekt, odstraszając wnętrzem cynicznie wpasowanym w przelotne projektowe mody.
Wyciągając wnioski z błędów innych, nie powinniśmy jednym ruchem odrzucić wszystkiego co modne. Warto przede wszystkim, zadbać o to, aby coś nas wyróżniało na tle konkurencji. Na szczęście dla miłośników minimalizmu czy stylu boho albo industrialnego wnętrze modne nie musi być wcale odtwórcze i nieoryginalne. Dobrym pomysłem jest stworzenie pewnego rodzaju marki — na przykład, jeśli serwujemy wegańskie ciasta czy kawę, możemy postawić na dużo elementów zieleni i roślinności, co będzie cechą wyróżniającą nas na tle konkurencji, dzięki której kawiarnia zapadnie klientowi w pamięć.
Wygoda – często pomijana kluczowa kwestia
Bez względu na to, jak stylowe nie będzie nasze wnętrze, kawiarnia nie będzie mogła spełnić dla niektórych funkcji miejsca spotkań czy miejsca pracy, jeśli nie zadbamy o to, aby naszym klientom nie było po prostu wygodnie. W końcu, dla zmęczonego spacerowicza, najpiękniejszym elementem wystroju jest po prostu wygodna kanapa lub fotel. Poza tym warto zadbać o wygodę nie tylko dla przyciągnięcia klientów, ale też dla zachęcenia ich do zostania na dłużej — łatwiej przecież podjąć decyzje o zamówieniu kolejnej kawy, czy dzbanka herbaty jak siedzimy na wygodnym fotelu. Pamiętajmy jednak, że wygoda to nie tylko wygoda foteli. Trzeba też do odpowiednich foteli wybrać komfortową wysokość stolików.
Podsumowanie
Podsumowując, projektowanie kawiarni to nie jest tylko kwestia ciężkiej pracy. Potrzeba do tego również wprawnego oka, które zauważy złoty środek między modą a oryginalnością; porządkiem, a chaosem. Należy szczerze (w końcu chodzi o losy naszej kawiarni) zastanowić się, czy jesteśmy w stanie tym wszystkim się zająć, czy potrzebujemy rady lub pomocy specjalisty.
Zobacz także:
