Chcesz założyć spółkę z o. o.? Podpowiadamy jak to zrobić krok po kroku

jak założyć spółkę zoo

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być świetną alternatywą dla jednoosobowej działalności gospodarczej. W artykule sprawdzimy jakie są główne zalety takiej formy prowadzenia biznesu. Podpowiemy również w jaki sposób ją założyć.

Kluczową zaletą prowadzenia spółki z o. o. jest ograniczona odpowiedzialność udziałowców. Co to oznacza w praktyce? W praktyce oznacza to, że w przypadku nietrafionych inwestycji to spółka, jako podmiot prawny odpowiada swoim majątkiem. Odpowiedzialność wspólników jest ograniczona jedynie do wysokości wniesionego przez nich wkładu.

Pozostałe walory prowadzenia spółki z o. o.

Istotną zaletą prowadzenia spółki z o.o.jest także brak konieczności opłacania składek zusowskich. Ten pozytyw docenią zwłaszcza przedsiębiorcy, którzy przestali płacić składki w preferencyjnej wysokości. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to także możliwość prowadzenia interesów na bardzo szeroką skalę, prestiż oraz większe zaufanie kontrahentów.

Jak założyć spółkę z o. o.?

Spółkę z o. o. możesz założyć na 2 sposoby – tradycyjnie, poprzez zawarcie notarialnej umowy spółki lub przez internet. Pamiętaj, że aby to zrobić możesz, ale wcale nie musisz posiadać wspólników. Nie wszyscy wiedzą, że istnieje możliwość założenia jednoosobowej spółki z o. o.

Tradycyjny sposób założenia spółki

Aby zarejestrować spółkę z tradycyjny sposób należy podpisać umowę notarialną. Niezbędne będzie także złożenie wniosku do KRS-u, umieszczenie ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz zgłoszenie spółki do VAT-u/VAT-u UE (opcjonalnie).

Cały proces rejestracji trwa zazwyczaj od 4 do 6 tygodni. Ile kosztuje?

Wysokość taksy notarialnej zależy od kwoty wniesionego kapitału. Dla przykładu – przy kapitale minimalnym (5000 zł), będzie to 160 zł + VAT. Koszt złożenia wniosku do KRS wynosi 500 zł, a opłata za ogłoszenie w MSiG – 100 zł.

Niezbędne będzie również pokrycie podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% kapitału spółki.

Podstawę jego naliczenia można jednak zmniejszyć o koszty stworzenia umowy spółki, wpisu do KRS oraz ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – komentuje pracownik firmy consultingowej McCarthy & Taggart Group.

Założenie spółki z o. o. przez internet

Możliwość założenia spółki przez internet zapewnia system teleinformatyczny S24. Aby z niego skorzystać, należy założyć konto na portalu, utworzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości (www.ems.ms.gov.pl) oraz je uwierzytelnić. W jaki sposób? Przy pomocy zwykłego podpisu elektronicznego.

Założenie spółki przez internet jest procesem szybszym oraz mniej kosztownym niż podpisanie aktu notarialnego.

Zakładając spółkę przez internet zapłacisz niższą opłatę za za wpis do KRS (250 zł) oraz za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (100 zł).

Cały proces rejestracji może potrwać nawet 24 godziny. Niestety, z rejestracją podmiotu do VAT-u/VAT-u UE nie będzie już tak optymistycznie. Proces ten może potrwać nawet kilkanaście tygodni.

Jeżeli potrzebujesz dobrych prawników do swojej spółki – to koniecznie zajrzyj na serwis RadcaPrawa.pl.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt przez Facebook Messenger