Jak wybrać komputer do pracy w domu?

komputer do pracy

Internet stał się dla wielu osób nie tylko miejscem rozrywki, ale i pracy, w związku z tym coraz częściej poszukuje się komputera domowego, który służyć będzie obu zadaniom.

Jeżeli jesteś dziennikarzem, copywriterem, czy generalnie prowadzisz działalność skupioną na publikacjach treści, to do szczęścia wystarczy Ci bardzo podstawowa konfiguracja, wyposażona w dysk SSD i 8 GB pamięci RAM, oczywiście oparta na budżetowym procesorze z najnowszej generacji.

Dwa monitory także często pojawiają się w takich setupach, więc wypadałoby zainwestować w płytę główną z odpowiednimi wyjściami obrazu dla zintegrowanej karty graficznej.

NIE dla gotowców

Nieważne, czy pracujesz jako copywriter, programista czy grafik – omijaj szerokim łukiem gotowce z Allegro, bo ich komponenty są często niskiej jakości i ze słusznie minionych generacji, które na dzisiaj nie oferują korzystnego stosunku jakości do ceny.

Natknąć się więc można na bardzo stare procesory, leciwe zasilacze z czarnej listy, które nie spełniają podstawowych norm, czy obudowy zbudowane prawie że z papieru.

Warto więc w tej kwestii zaufać ekspertom, którzy zestawami komputerowymi zajmują się na co dzień, więc są na bieżąco z rynkiem podzespołów PC.

Gdzie znajdę dobry komputer do pracy?

Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie trudne – zarówno w kwestii znalezienia optymalnego PC do pracy, jak i jego zakupu z możliwością złożenia. W efekcie końcowym dostaniemy dobrze skomponowany zestaw komputerowy, który przyjdzie do nas już złożony.

Posłużę się tu przykładem portalu Videotesty.pl. Znajdziemy tam bowiem polecane zestawy komputerowe. Ich ceny zaczynają się już od 1300 zł. Linki prowadzą do gotowych koszyków w sklepie x-kom, a tam jest z kolei możliwość drobnej dopłaty do złożenia komputera przez pracowników sklepu.

Wybór jest szeroki, zestawy bardzo dobrze przemyślane. Pozostaje jedynie kwestia doboru PC do naszego rodzaju pracy, wymagań i budżetu.

PC dla copywritera

Tak jak pisałem w pierwszym akapicie, jeżeli komputer służy Ci za maszynę do pisania z dostępem do Internetu i oglądania Netflixa, to nie musisz sięgać po wybujałe konstrukcje za parę tysięcy złotych.

Wystarczy Ci procesor ze zintegrowaną kartą graficzną, 8GB pamięci operacyjnej i dysk SSD, który znacznie poprawia komfort użytkowania. Oczywiście to wszystko zamknięte w obudowie, która nie straszy wyglądem i nie gnie się od samego nań spojrzenia.

PC dla grafika

Sprawy nabierają nieco innego obrotu, jeżeli szukasz komputera dla grafika, który służyć będzie do renderowania.

Wtedy warto sięgnąć po mocny procesor z wieloma rdzeniami i wątkami, jako że to one utylizowane są przy takich zastosowaniach.

Prężnie działający, wydajny procesor przyspieszy finalizacje projektów, co w efekcie oszczędzi Twój czas, a więc i pieniądze.

PC do montażu wideo

Komputer dla twórcy wideo to też nieco inna historia, bo przy najpopularniejszym na rynku edytorze dla profesjonalistów, Adobe Premiere, znacznie lepiej radzą sobie procesory od Intela.

W ostatnich aktualizacjach dodano nawet obsługę zintegrowanej w procesor karty graficznej, która w tandemie z tą dedykowaną znacznie poprawia czasy renderowania.

Pozytywnie wpływa też podbicie zegarów bazowych procesora przez overclocking, jednak do tego potrzeba już odpowiedniej płyty głównej i chłodzenia, z resztą, zobaczcie sami w proponowanych przez VideoTesty zestawach komputerowych opartych o Intel Core i7-8700K.

PC dla programisty

Komputer dla programisty także często pojawia się w zapytaniach o zestawy. Jak pewnie wiecie, samo kodowanie niewiele różni się od pisania, jednak w tle działa sporo programów, którymi twórcy się wspomagają, więc warto mieć na pokładzie odpowiednią ilość rdzeni w procesorze i pamięci RAM, która to wszystko pomieści.

Dysk SSD na tym etapie jest także wręcz wymagany, zarówno dla komfortu, jak i konieczności pracy na wielu małych plikach. Co do samego kompilowania programów, to te także utylizuje wiele wątków, więc i tutaj mamy przesłankę dla mocnego procesora.

Oprócz samego komputera warto oczywiście zadbać o precyzyjną i wygodną myszkę, trwałą klawiaturę czy monitor (lub też monitory), który zapewni dobry obraz i technologie chroniące nasz wzrok (np. Flicker Free).

pozycjonowanie stron w projekt marketing

7 komentarze - Jak wybrać komputer do pracy w domu?

  1. Damian pisze:

    Przydatny artykuł, akurat będę składał komputer pod montaż i zastanawiałem się między Intelem, a AMD 😀

  2. wezuwiusz pisze:

    Zawsze, tak mi się wydaje, warto inwestować w RAM, bo jest przyszłościoodoporny. Aplikacje coraz częściej chcą go coraz więcej (google chrome to świruje), więc dobrze mieć zapas, który da ci spokój. Jak laptop, to już nigdy z mniej niż 8GB RAMu. Jak komputer, to koniecznie niech to będzie szybka pamięć.

  3. Tadek pisze:

    Nie wiedziałem, że komputer biurowy procesorem samym może dwa monitory obsłużyć.

  4. Lipton pisze:

    Bardzo wartościowy wpis!

  5. Tomek pisze:

    Będę szukał jakiegoś fajnego zestawu pod programowanie, więc na pewno skorzystam z zamieszczonych tu wskazówek.

  6. Mi najwygodniej pracuje się na standardowym PC’cie i nie jest to nie wiadomo jak dobry sprzęt z najnowszymi podzespołami. Dla mnie ma spełniać podstawowe funkcje i być bezawaryjny 🙂

  7. Dobry artykuł! Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *