Jak otworzyć restaurację?

jak otworzyć restaurację

Chętnie odwiedzana i dobrze prosperująca restauracja to wciąż dobry pomysł na biznes. Liczba Polaków jadających poza domem powoli, ale systematycznie rośnie. Jeśli działanie poprzedzić starannym planowaniem i obliczeniami, sukces staje się bardziej prawdopodobny. Co należy zatem zaplanować i wykonać?

Założenie firmy i odpowiedni lokal

Na początku jest zawsze rejestracja firmy, czy to w postaci działalności gospodarczej, czy spółki. Taki podmiot może kupić lub wynająć lokal na restaurację. Jego wybór jest bardzo istotny, bo powinno to być miejsce uczęszczane, w miarę możliwości dysponujące parkingiem. Kto myśli o letnim ogródku, musi pamiętać o odpowiedniej przestrzeni do dyspozycji i zgodzie na jej zajmowanie, jeśli jest to np. część chodnika. Do rozważenia jest też kwestia koncesji na alkohol.

Warto skrupulatnie rozważyć kwestię wentylacji (kuchenne wyziewy nie powinny przeszkadzać mieszkańcom budynku), uwzględniając też przepisy dotyczące palenia tytoniu: szkoda byłoby rezygnować z gości, którzy po posiłku lubią sobie zapalić.

Lokal musi spełniać ponadto wymogi sanitarne – działalność trzeba zgłosić w sanepidzie. Oznacza to m.in. kanalizację, wysokość min. 3 m, dwa wejścia, odpowiednio wyposażone zaplecze, a także szatnię. Podłoga w kuchni powinna być wykonana z płytek. Z sanepidem warto się skontaktować przed urządzeniem lokalu: łatwiej spełnić wymogi określone z góry niż dostosowywać do nich już działającą restaurację.

Umeblowanie i wyposażenie

Aranżacją wnętrza powinien się zająć fachowiec: zwiększy to szansę na stworzenie klimatu, który polubią goście. Warto pamiętać, że meble w lokalu gastronomicznym muszą być wytrzymałe, ponieważ czeka je intensywna eksploatacja. Meble domowe nie nadają się do takiego zastosowania.

Urządzenie i wyposażenie profesjonalnej kuchni to oczywiście kwestia pierwszoplanowa, jeśli w lokalu mają być serwowane smaczne i zdrowe posiłki. Tu warto od razu posiłkować się radami i zaleceniami przyszłego szefa kuchni. Ten podpowie zapewne, że opłaci się wyposażyć kuchnię m.in. w piece konwekcyjne, które pozwalają gotować, piec i podgrzewać w termoobiegu, oszczędzając energię.

Zawsze świeże produkty od najlepszych dostawców

Dobry, doświadczony szef kuchni powinien wiedzieć, gdzie i od kogo warto kupować produkty wykorzystywane do tworzenia posiłków. Być może ma swoich ulubionych, sprawdzonych dostawców – warto uszanować jego zalecenia i zapewnić restauracji regularne dostawy w odpowiednich ilościach.

Jeśli w restauracji ma być podawany alkohol, to również trzeba umiejętnie dobrać trunki, zwłaszcza wina. Niejeden restaurator przejdzie przy tym ileś biurokratycznych przeszkód związanych z restrykcjami dotyczącymi obrotem napojami alkoholowymi – trzeba się z tym liczyć.

Personel, który lubi gości i daje się lubić

W wielu polskich lokalach gastronomicznych obsługa składa się z przypadkowych ludzi, dla których praca kelnera to tylko „job” na jakiś czas. Trudno się spodziewać, by taki personel zachęcał swoją postawą gości do częstych odwiedzin. Tylko umiejętna polityka personalna właściciela restauracji może zagwarantować zatrudnienie pracowników, którzy zaangażują się w pracę, rozumiejąc jej charakter, a także oczekiwania gości i samego pracodawcy. Często sprawdzają się restauracje prowadzone rodzinie. Jeśli nie jest to możliwe, trzeba przynajmniej wybierać w trakcie rekrutacji tych kandydatów, którzy deklarują pozostanie na restauracyjnym etacie na dłużej.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *