Jak inwestują Polacy?
Jeszcze do niedawna Polacy nie generowali oszczędności wcale. Przeważnie wydawaliśmy więcej, aniżeli zarabialiśmy, nie mieliśmy też potrzeby zapewniania sobie tzw. poduszki finansowej. Okazuje się jednak, że świadomość finansowa mieszkańców kraju nad Wisłą wzrasta i dzisiaj już co drugi Polak posiada jakieś „zaskórniaki”. Dowiedz się, jakimi nadwyżkami pieniędzy dysponujemy i w jaki sposób je gromadzimy?
Oszczędności Polaków
Polskie społeczeństwo ciągle się wzbogaca. Wreszcie stać nas na mieszkania, wakacyjne wyjazdy czy dobry samochód. Mamy też potrzebę zabezpieczenia finansowego i w końcu możemy cieszyć się nadwyżkami pieniędzy, które odkładamy. Nasze oszczędności nie są duże, bo generuje je jedynie połowa Polaków, a odkładamy średnio 200-250 złotych miesięcznie. Eksperci finansowi potwierdzają przy tym, że idealna sytuacja to taka, w której jesteśmy w stanie odłożyć około 10% miesięcznej pensji bez zaburzenia sytuacji finansowej.
Zmienił się też system zarządzania finansami. Staliśmy się bardziej oszczędni, wiemy, jak obniżać koszty codziennego życia. O ile jeszcze do niedawna „zaskórniaki” odkładaliśmy do domowej skarbonki, dzisiaj korzystamy przede wszystkim z o wiele bezpieczniejszych produktów banku. Co więcej, zdajemy sobie sprawę, że pieniądze muszą być nie tylko odkładane, ale przede wszystkim inwestowane, by ich wartość mogła rosnąć.
Instrumenty inwestycyjne wybierane przez Polaków
Lubimy inwestować nieduże kwoty, bez generowania ryzyka inwestycyjnego i najlepiej w krótkim czasie. Wybieramy takie formy, które gwarantują zysk niewielki, ale za to pewny. To dlatego największą popularnością nadal cieszą się konta oszczędnościowe oraz lokaty terminowe.
Coraz częściej jesteśmy jednak skłonni podejmować ryzyko inwestycyjne, by tylko szybko i skutecznie osiągnąć duży zysk. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się więc fundusze inwestycyjne, ale wybieramy raczej te elastyczne z minimalnym poziomem ryzyka inwestycyjnego, takie jak fundusz unikorona.
Stawiamy raczej na krótki czas inwestowania i instrumenty, które pozwalają na elastyczny dostęp i zarządzanie wniesionym kapitałem. Często też dzielimy nasze oszczędności, inwestując w różne instrumenty, na przykład agresywny fundusz inwestycyjny i lokatę albo fundusz unikorona wraz z kontem oszczędnościowym.
Dlaczego warto inwestować oszczędności?
Już dawno udowodniono, że nie wystarczy samo generowanie oszczędności, bo w każdym przypadku pieniądze należ pomnażać. Im wcześniej zostanie rozpoczęty ten proces, tym większe korzyści inwestycyjne udaje się osiągnąć. Bez względu na to, czy wybierzemy fundusz unikorona, lokatę czy konto oszczędnościowe, mamy szansę wygenerować dodatkowy zysk. Inwestujmy oszczędności w celu zwiększania posiadanego majątku.
To właśnie takie działanie pozwoli nam osiągnąć stabilną sytuację finansową, a uzyskane środki będziemy mogli przeznaczyć na spełnianie indywidualnych potrzeb. Inwestujmy na przyszłość dzieci, emeryturę albo plany krótkoterminowe, takie jak nowy samochód, remont mieszkania czy wymarzone wakacje.