Jak dobrać ubezpieczenie do auta firmowego?

jak dobrać ubezpieczenie do auta firmowego

Prowadzisz własną działalność gospodarczą i chcesz ubezpieczyć auto przeznaczone dla siebie lub któregoś z pracowników? Pamiętaj, że w przypadku polis ubezpieczeniowych dla samochodów firmowych zasady są nieco inne niż przy ubezpieczaniu pojazdów służących do celów prywatnych. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania polisy i kiedy swoje auto możesz nazwać „służbowym”.

Zabezpiecz auto na wypadek stłuczki

Posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe, dlatego nie ma wątpliwości, że musi zostać wykupione dla każdego samochodu — zarówno prywatnego, jak i firmowego. W przypadku dużych firm, w których auta użytkowane są codziennie przez wiele różnych osób, o kolizję naprawdę nietrudno. Jeśli dojdzie do niej z powodu osoby trzeciej, szkody zostaną naprawione dzięki odszkodowaniu z OC sprawcy.

Co stanie się jednak, kiedy do kolizji lub wypadku doprowadzi Twój pracownik? Wiele zależy tutaj od konkretnych ustaleń między nim a firmą, odnośnie użytkowania auta. Jeżeli auto służbowe posiada pakiet AC z wkładem własnym, możesz wymagać od pracownika pokrycia wysokości wyznaczonego wkładu własnego (tu znajdziesz więcej informacji: https://kioskpolis.pl/co-z-odszkodowaniem-za-stluczke-autem-firmowym/). Jeśli samochód nie ma autocasco, możesz zażądać od pracownika pokrycia kosztów naprawienia szkody — o ile doszło do niej z powodu jego zaniedbania, nieostrożności czy naruszenia ustalonych zasad.

co zrobić gdy przerwiemy polisę i naszego ubezpieczyciela

Kiedy można mówić o „aucie firmowym”?

Firmy ubezpieczeniowe mogą w różny sposób definiować określenie „auto firmowe”. Warto pamiętać, że posiadanie własnej działalności gospodarczej niekoniecznie oznacza, że będziesz musiał wykupić polisę dla auta firmowego. Jeśli Twoja działalność jest jednoosobowa, prawdopodobnie nie będzie to Ciebie dotyczyć.

Zazwyczaj o aucie firmowym mówi się w sytuacji, kiedy korzystają z niego również pracownicy, czy też gdy użytkowane jest w celach zarobkowych.

samochód

Co wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej?

W przypadku auta firmowego sama osoba właściciela — jego wiek, miejsce zamieszkania itp. — nie mają już znaczenia. Wyjątkiem mogą być bardzo małe firmy, w których do samochodu przypisana jest jedna, konkretna osoba. Zazwyczaj kluczowa jest wartość pojazdu, i to na jej podstawie dokonuje się wyliczenia wysokości składki. Warto pamiętać, że im więcej aut ubezpieczysz w jednej firmie, tym tańsza zazwyczaj okaże się składka.

W przypadku ubezpieczeń innych niż OC, o wysokości składki decyduje też sam zakres pakietu. Dlatego nie kieruj się jedynie ceną — wybierz polisę dopasowaną do charakteru prowadzonej działalności.

Jak dopasować polisę do swoich potrzeb?

Jeżeli samochody użytkowane są codziennie przez wielu pracowników, na pewno warto wykupić autocasco — ryzyko, że któryś z nich będzie miał stłuczkę, jest bardzo wysokie. W przypadku dalekich delegacji, zwłaszcza zagranicznych, zadbaj o dobry pakiet assistance. Powinien on zawierać np. usługę holowania za granicą z dużym limitem kilometrowym, czy też usługi tłumacza.

Dla firm, których działalność trudno wyobrazić sobie bez codziennego korzystania z samochodów, kluczowy będzie również zapis o bezpłatnym wynajęciu auta zastępczego w razie kolizji czy wypadku. Pamiętaj, że jeśli posiadasz pojazdy w leasingu, zwykle zobowiązany będziesz do wykupienia szerokiego zakresu autocasco.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *