Czy IT się opłaca?

Bańka IT pozornie cały czas rośnie. Słyszymy zewsząd głosy o horrendalnie wysokich wynagrodzeniach programistów, licznych benefitach pozapłacowych, którymi kuszą specjalistów IT pracodawcy i wybrednych developerach, których nie sposób zrekrutować, a tym bardziej utrzymać w firmie przez dłuższy czas. Czy jest szansa, że niebawem informatyczna bańka pęknie? Co mówią o tym statystyki? Czy jeszcze warto zostać front-end lub back-end developerem w 2020 roku?
Spis treści
Praca dla programistów
Sprawdziliśmy to. Wolnych miejsc pracy dla koderów wciąż jest mnóstwo. Na ten moment w 2020 roku w całej Unii Europejskiej brakuje ponad 825 000 programistów, a tylko w samej Polsce to około 50 000 wakatów w IT. Rynek pracy wciąż czeka na nowe rzesze web developerów.
Zarobki programistów
100 złotych netto za godzinę pracy programisty – freelancera to dziś żadne zaskoczenie. Każdy inżynier oprogramowania w Polsce ma szansę na pięciocyfrowe przelewy netto co miesiąc. Co więcej, zarobki programistów np. w Warszawie z roku na rok rosną nawet o 10%. Najczęściej poszukiwaną przez pracodawców specjalizacją w IT w Polsce i w Europie jest programista Java.
Ile zarabia programista Java w Polsce i w Europie?
Na rodzimym rynku specjalista Java może liczyć na 10 – 15 tysięcy złotych miesięcznie. Jeśli planujesz wyjazd do pracy za granicę, mediana rocznych przychodów programistów Java w Szwajcarii to ponad 100 000 Euro, a w UK, Holandii, czy Francji oscyluje wokół 50 000 Euro. Jakoś da się przeżyć, prawda?
Benefity pozapłacowe dla programistów
Oprócz wysokich pensji informatycy mogą liczyć na różne benefity pozapłacowe. Jednym z nich jest możliwość pracy zdalnej z home office z dowolnego zakątka świata. Siedząc na tarasie w domku na wsi w Polsce możesz pracować dla największych firm IT z USA. Do tego pracodawcy kuszą bezpłatnym dostępem do lekcji języka angielskiego dla programistów, kart sportowych, czy prywatnej opieki medycznej.
Czy wejście w świat IT się opłaca?
Tak, cały czas pozycja branży IT się umacnia, informatyczna bańka wciąż nie pęka, a twarde dane nie wskazują na to, aby w najbliższych latach miało się to zmienić. Cały świat przechodzi z rzeczywistości offline do online. Otaczają nas urządzenia mobilne, komputery, aplikacje, technologia 5G – kompletna cyfryzacja. Ktoś to wszystko musi zakodować. Tu do gry wkraczają armie programistów, tak niezbędne w dzisiejszym, zinternetyzowanym świecie.
Jak zostać programistą?
Nie chcesz, aby ominęła Cię ta cyfrowa, internetowa rewolucja? W takim razie dołącz do największej w Europie Centralnej i Wschodniej akademii programowania, Software Development Academy, wybierz kurs zdalny lub stacjonarny dla siebie i wejdź pewnym krokiem na własną, indywidualną ścieżkę kariery w IT.
Podobne wpisy

Niestety nie zgadzam się z treścią artykułu. Szkoły programowania promują tego typu tezy. Szukam pracy jako programista full stack od pół roku, uczę się technologii webowych od roku, od wielu lat programuję hobbystycznie w innych językach. Mam sensowne portfolio, ale np ostatnio dostałem informację zwrotną podczas składania na jedną ofertę, że firma dostała mnóstwo aplikacji i to na wysokim poziomie, na juniora, dlatego muszą wiele dobrych odrzucić. Rynek IT maleje, ale w Internecie się o tym nie mówie, bo head hunterzy i szkoły programowania straciłyby dochód. Zapotrzebowanie jak jest, to na starych wyjadaczy, ale przypuszczam, że i to w ciągu 5 lat się zmieni. Na juniorów nie ma za bardzo zapotrzebowania. Firmy sobie wybierają spośród najlepszych z najlepszych, którzy w rzeczywistości prezentują poziom regularów, a nie juniorów.