Instalacje elektryczne – co warto wiedzieć?

Instalacje elektryczne - co warto wiedzieć?

W treści poniższego wpisu prezentujemy najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące instalacji elektrycznych.

Do czego służy instalacja elektryczna?

Instalacja elektryczna jest niezbędnym elementem każdego gospodarstwa domowego. W obecnych czasach wręcz nie wyobrażamy sobie możliwości funkcjonowania bez takiej instalacji, jak mielibyśmy żyć bez prądu ? W każdym domu przecież znajduje się cała masa urządzeń elektrycznych, które są zasilane energią elektryczną, która jest rozprowadzona, na co dzień niewidoczną instalacją elektryczną. Aby mogły w sposób prawidłowy funkcjonować takie urządzenia jak palka, czajnik elektryczny, odkurzacz czy co raz bardziej popularne płyty indukcyjne, w każdym domu musi znajdować się instalacja elektryczna, która powinna spełniać szereg norm i obostrzeń nałożonych na nią przepisami prawa, tak aby użytkownik oraz urządzenia mogły w bezpieczny sposób korzystać z energii elektrycznej.

Co zabezpiecza domową instalację elektryczną?

Istnieje kilka rodzajów sieci elektrycznych, jednak najczęściej spotykanym w budownictwie mieszkaniowym jest układ TN-C, TN-S lub TN-C-S. w różnych układach sieci stosuje się różnego rodzaju zabezpieczenia, które są dobierane ściśle pod daną instalację elektryczną. Podstawowym zabezpieczeniem są bezpieczniki typu ES lub wkładki topikowe i oba te zabezpieczenia mają za zadanie chronić instalację przed zwarciem oraz nadmiernym obciążeniem przewodów elektrycznych. Dodatkowo stosuje się wyłączniki różnicowoprądowe mające za zadanie ochronę zdrowia i życia ludzkiego. Następnie wymienić trzeba ochronniki przepięć, które z kolei chronią zainstalowane urządzenia przed możliwym wystąpieniem przepięć w sieci elektroenergetycznej. Dodatkowo można instalować różnego rodzaju stabilizatory napięcia, styczniki lub inne dodatkowe elementy, poprawiające jakość instalacji elektrycznej.

Instalacja elektryczna w domu, jakie przewody?

Standardowo, w budownictwie mieszkaniowym, stosuje się przewody układane podtynkowo o podwójnej izolacji i miedzianych żyłach, tak aby spełnione były przepisy bezpieczeństwa. Przewody dobiera się względem przewidywanego, ciągłego ich obciążenia, jednak w normalnym gospodarstwie domowym najczęściej spotykane przewody to YDYp 3×2,5 mm2, YDYp 3×1,5 mm2 oraz do płyt grzewczych YDYp 5×2,5mm2. Wykonanie instalacji elektrycznej w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym, gdzie stosujemy tego typu przewody, mamy gwarancję możliwości zabezpieczenia ich bezpiecznikami, które pozwolą nam w sposób swobodny i bezawaryjny korzystać z instalacji elektrycznej.

Ile trwa wymiana instalacji elektrycznej?

Czas wymiany instalacji elektrycznej jest ściśle uzależniony od wymogów jakie stawia inwestor i czego oczekuje, ponieważ w dzisiejszych czasach instalację elektryczną można naprawdę bardzo mocno rozbudować. Jednak w przypadku gdy nowa instalacja elektryczna jest standardową instalacją, należy przyjąć, że czas trwania jej wymiany w mieszkaniu o powierzchni do 100 m2 nie powinien potrwać dłużej niż 5 dni roboczych. W przypadku nowych instalacji elektrycznych np. w domu jednorodzinnym ten sam czas układania instalacji można wykonać na powierzchni do 200 m2. Jednak jak już wcześniej wspomniałem czas jest ściśle zależny od wytycznych inwestora oraz projektu.

Ile kosztuje wykonanie instalacji elektrycznej?

Koszt wykonania instalacji elektrycznej jest ściśle uzależniony od bieżących cen materiałów i wytycznych inwestora. W zasadzie, pomijając osiedla deweloperskie, nie ma dwu identycznych instalacji elektrycznych. Jednak z doświadczenia można określić, że koszt wykonania kompletnej, nowej instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym, wacha się między 15-20 tys złotych, natomiast planując wymianę instalacji w mieszkaniu, kwotę tą należy podzielić na pół. Po uzyskanie dokładnej wyceny zapraszamy do kontaktu.

Jakie uprawnienia do odbioru instalacji elektrycznej?

Aby odebrać wykonaną, nową instalację elektryczną, należy przeprowadzić szereg czynności sprawdzających poprawność wykonania instalacji. Począwszy od sprawdzenia zastosowanych zabezpieczeń aż po przeprowadzenie kompletnych pomiarów elektrycznych z użyciem wyspecjalizowanych mierników parametrów instalacji. Czynności te może wykonać uprawniony elektryk, posiadający uprawnienia „E” i „D” w zakresie sprawdzania i wykonywania instalacji. Do dokumentacji odbiorowej niezbędne jest dołączenie przez elektryka kopii posiadanych uprawnień.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *