Ile zarabia trener personalny? Ścieżka kariery

ile zarabia trener personalny

Trener personalny to osoba posiadająca odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, w prowadzeniu treningów personalnych. Realizacja założonego planu treningowego odbywa się najczęściej podczas spotkań jeden na jeden, rzadziej z dwoma klientami w tym samym czasie, choć i takie sytuacje mają miejsce. Zarobki osób pracujących w tym zawodzie są naprawdę różne i zależą od wielu zmiennych. Na początek przyjrzyjmy się właśnie im.

Od czego zależą zarobki trenerów personalnych?

To ile będzie zarabiał trener, zależy w głównej mierze od ilości sprzedanych treningów oraz czasu, jaki poświęcamy jednemu klientowi. Treningi sprzedaje się w pakietach płatnych z góry (z zasady od czterech do nawet kilkudziesięciu). Jednakże im więcej treningów jednorazowo wykupi klient, tym ich cena jednostkowa jest niższa. Często są to różnice sięgające nawet 30% od ceny wyjściowej.

Kolejną zmienną, która ma wpływ na uposażenie trenera, jest miejsce, w którym odbywają się treningi z jego podopiecznymi. Najtańsze są treningi w plenerze. Droższą opcją są treningi na siłowni lub w klubie fitness Warszawa, ponieważ w takim przypadku trener musi jeszcze zapłacić tantiemy klubowi. Najdroższe są treningi przeprowadzane w domu klienta, ponieważ tutaj płacimy również za czas dojazdu i jego koszt.

Jeśli chodzi i współpracę z klubami oraz siłowniami to może ona przebiegać na trzy sposoby:

  • Nieoficjalnie – trener nie przyznaje się, że kogokolwiek trenuje i jego jedynym kosztem jest karnet wstępu do klubu – strategia krótkoterminowa, ponieważ taka działalność jest mocno potępiana przez właścicieli siłowni.
  • Oficjalnie – trener ponosi opłatę za prowadzenie treningów na terenie klubu i robi to legalnie, jednak klientów nadal pozyskuje samodzielnie.
  • Pracownik klubu – trener jest zatrudniony w klubie, pieniądze za prowadzone przez niego treningi dostaje klub, a trener otrzymuje prowizję w wysokości od 30 do 60% kwoty, którą płaci jego podopieczny. W tym przypadku trener nie martwi się o pozyskiwanie klientów, ponieważ o to dba klub. Jednakże pod kątem finansowym opłaca się to jednak mniej, niż działając samodzielnie.

zarobki trenera personalnego

Ile można zarobić, pracując jako trener personalny?

Trzeba przyznać, że zawód trenera to praca, którą stosunkowo łatwo rozpocząć, ponieważ na tę chwilę nie obejmują jej żadne regulacje prawne. Oznacza to, że wystarczy zrobić kurs na trenera personalnego i właściwie można zacząć pracę. Oczywiście warto zadbać o to, aby tego rodzaju szkolenie było odpowiedniej długości, ponieważ tylko taki kurs na trenera personalnego w Warszawie, Katowicach czy Krakowie jest w stanie zapewnić nam zarówno odpowiednio dużą dawkę wiedzy, jak i niezbędnej praktyki. Kurs warto wybierać mądrze i świadomie, ponieważ takie podejście zwraca się z nawiązką – mówią nam specjaliści z Health Factory oferujący szkolenia dla trenerów personalnych w największych miastach polski.

Warto również wiedzieć, że koszty związane ze zdobyciem wiedzy mogą nam się dość szybko zwrócić. Właściwie wystarczy sprzedać jeden miesięczny pakiet treningów, aby inwestycja zaczęła na siebie zarabiać. Cena jednego treningu w Warszawie to koszt od 50 do 200 zł. W innych miastach oscyluje w okolicach od 80 do 140 zł. Jeśli weźmiemy pod uwagę stawkę godzinową, to najczęściej znajduje się ona w obrębie widełek 30 a 150 zł. Tak więc to ile docelowo można zarobić, zależy od skuteczności trenera i jego determinacji w dążeniu do założonych sobie celów. Najwięcej zarabiają trenerzy pracujący jako freelancerzy, którzy prowadzą własną działalność i dysponują własną bazą klientów.

Jednak warto w tym miejscu wspomnieć, że praca trenera personalnego to nie tylko godziny spędzone na siłowni, ale również te działania, za które klienci nie płacą np. marketing czy prace administracyjne. Niemożliwe więc jest prowadzenie treningów przez 7 dni w tygodniu po 8 godzin, ponieważ nie mielibyśmy czasu na nic innego, a i jakość naszej pracy byłaby dyskusyjna. Należy o tym pamiętać szczególnie na początku swojej trenerskiej drogi, kiedy często przeceniamy swoje możliwości fizyczne i zarobkowe.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *