Gig economy, czyli zmierzch etatu

Gig economy, czyli zmierzch etatu

Praca zleceniowa, która polega na realizacji pojedynczych projektów, czyli tzw. gigów, to coraz istotniejszy element globalnej gospodarki. Forma, która do niedawna była postrzegana pejoratywnie – głównie przez pryzmat braku możliwości uzyskania etatu – dzisiaj staje się magnesem dla specjalistów IT. Sprawdzamy, dlaczego giggerzy stanowią coraz większy odsetek specjalistów.

Giggerzy

W luźnym tłumaczeniu, gig economy oznacza gospodarkę opartą o zlecenia, które wykonują freelancerzy. „Gig”, pojęcie, które w języku angielskim początkowo odnosiło się do muzyków, to nic innego, niż praca tymczasowa, oznaczająca np. realizację pojedynczego projektu. Giggerem może być pracownik zatrudniony na potrzeby danego projektu w pełnym wymiarze godzin lub niezależny podwykonawca, który pracuje na B2B.

W skali globalnej, odsetek freelancerów i pracowników tymczasowych dynamicznie wzrasta. Trudno się temu dziwić: tradycyjne pojęcie pracy powoli odchodzi do lamusa. Wiąże się to zarówno ze zmianą demograficzną, jak i postępem technologicznym. Obowiązujący do niedawna model długoletniego zatrudnienia, wzajemnej lojalności zawodowej, stabilności czy szeroko pojętego bezpieczeństwa zatrudnienia, zastępuje praca zdalna, wolność wyboru projektów oraz swoboda zakresu czasu i wymiaru pracy.

B2B IT

Choć giggerzy są obecni w każdym sektorze gospodarki, najwyższe nasycenie pod tym względem należy do sektora IT. Elastyczność zatrudnienia jest standardem w tej branży, gdzie coraz więcej osób wybiera B2B. Popularność takich modeli jak body leasing IT czy outsourcing IT wspiera powstanie zupełnie nowego zjawiska cyfrowego nomady: pracownik mieszka w innym mieście lub kraju i realizuje zadania z wykorzystaniem digitalowego środowiska i narzędzi zapewnionych przez zleceniodawcę. Liczne projekty IT są realizowane właśnie w ten sposób. Rekrutacja specjalistów

IT również może odbywać się całkowicie zdalnie.

Przesunięcie standardu w stronę B2B ma bardzo mocne uzasadnienie w zarobkach. Na B2B w IT możesz zarobić więcej, o czym łatwo się o tym przekonasz sprawdzając, jakie są stawki IT. Specjalista, który posiada własną działalność, ma dużą swobodę w dysponowaniu własnym czasem. Możliwe jest działanie w kilku projektach jednocześnie.

Podsumowanie

Rosnąca popularność gig economy spowodowała powstanie digitalowej inftrastruktury dla freelancerów. W ostatnich latach na popularności zyskują platformy, które łączą giggerów z pracodawcami, co ma zastosowanie zwłaszcza w procesie szukania pracy na niskim poziomie specjalizacji. Dla wykwalifikowanych speców z sektora IT działają agencje konsultingowe, dzięki którym można nie tylko zdobyć zlecenie, ale również wynegocjować lepszą stawkę i dostać wsparcie back-office.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *