Kto może starać się o dotację z urzędu pracy na założenie firmy?
Dotacje z urzędu pracy dla przyszłych przedsiębiorców to jedna z form walki z bezrobociem. Zainteresowanie dotacjami jest duże, a to dlatego, że osób przedsiębiorczych nie brakuje.
Masz problem ze znalezieniem zatrudnienia? Jeżeli nie obawiasz się ryzyka, jesteś przedsiębiorczy i wiesz, jak rozmawiać z klientami, drogą do uwolnienia się z bezrobocia może być założenie działalności gospodarczej. Dziś otwarcie firmy nie stanowi większego problemu, bo wszelkich formalności można dopełnić przez internet. Jeżeli jednak nie posiadasz oszczędności, to możesz zastanawiać się, czy poradzisz sobie z poniesieniem wszystkich kosztów związanych z wyposażeniem firmy. Rozwiązaniem może być uzyskanie dotacji z urzędu pracy.
Dotacja z urzędu pracy nie dla wszystkich
Możliwość pozyskania środków z urzędu pracy to szczególnie kusząca propozycja dla osób, które nie dysponują oszczędnościami. Aby jednak wniosek o dotację został rozpatrzony pozytywnie, a na wskazany przez przyszłego przedsiębiorcę rachunek bankowy wpłynęła kwota, o którą zawnioskował, niezbędne będzie spełnienie szeregu wymagań.
O dotacje z urzędu pracy mogą starać się wyłącznie osoby mające status osoby bezrobotnej, czyli zarejestrowane w urzędzie. Pieniędzy na start nie otrzymają również studenci studiów dziennych, ale nie ma przeszkód, aby z takiej formy pomocy skorzystali ci, którzy uzupełniają wiedzę w trybie zaocznym. Dodatkowe ograniczenia dotyczą bezrobotnych, którzy prowadzili firmę przed zarejestrowaniem się w urzędzie. Przed przystąpieniem do skrupulatnego wypełniania dokumentów powinieneś zatem sprawdzić, czy w ogóle będziesz mógł otrzymać takie wsparcie.
Zaprezentuj swój pomysł na biznes
Co roku w Polsce są otwierane kolejne firmy. Problem jednak w tym, że większość z nich znika z mapy punktów handlowo-usługowych przed upływem 2 lat. Okres ten można uznać za testowy z kilku powodów. Po pierwsze przedsiębiorca musi pracować nad promocją swojej działalności. Bez zainwestowania np. w reklamę nie uda mu się znaleźć chętnych na oferowane usługi. Poszukiwania klientów w czasach, gdy konkurencja jest bardzo duża, jest prawdziwym wyzwaniem. Po drugie nie można zapomnieć, że przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności gospodarczej właściciele firm mogą korzystać z preferencyjnych składek ZUS. Po upływie tego okresu obciążenia fiskalne związane z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrastają – nie każdy przedsiębiorca jest w stanie je unieść.
Ponieważ dotacje najczęściej są bezzwrotne, a maksymalna ich wysokość oscyluje wokół kwoty równej sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia, to urzędnicy chcą wiedzieć, na co zostaną spożytkowane przyznane środki. Właśnie dlatego nie obejdzie się bez przygotowania biznesplanu. Sporządzenie takiego dokumentu jest obowiązkowe dla każdego, kto zamierza starać się o pomoc z urzędu pracy – wyjaśnia specjalista z portalu praca-tychy.info.
Przemyślany pomysł na biznes przybliży cię do sukcesu.
Podpisanie umowy – to również czeka na zainteresowanych
Urzędnicy muszą mieć pewność, że przyznane wnioskodawcy środki zostaną przeznaczone na konkretny cel. Z tego właśnie względu tak ważne jest podpisanie przez strony umowy. W niej znajdują się informacje m.in. o tym, kiedy przedsiębiorca będzie zobowiązany zwrócić środki na rachunek bankowych urzędu pracy. Przykładem takiej sytuacji jest zamknięcie prowadzonej działalności gospodarczej przed upływem np. 2 lat czy spożytkowanie pieniędzy niezgodnie z ich przeznaczeniem.
Podpisanie umowy jest ostatnim etapem, który czeka na zainteresowanych. Jeżeli podpiszesz wszystkie stosowne dokumenty, to na wskazany przez ciebie rachunek zostanie przelana kwota dotacji, o którą zawnioskowałeś. Teraz pozostaje ci tylko skoncentrować się na realizowaniu swoich marzeń o finansowej niezależności.