Do czego jest potrzebny gabinet?
Codziennie w pracy spędzamy naprawdę wiele czasu. Bez względu zatem na to, czy pracujemy wciąż w biurze, czy też zorganizowaliśmy przestrzeń roboczą w ramach home office, warto zadbać o to, żeby było to po prostu miejsce wygodne i praktyczne.
Jak powinien zatem wyglądać funkcjonalny gabinet? Czym musi się wyróżniać, żeby wykonywanie obowiązków służbowych stało się zdecydowanie przyjemniejsze i prostsze?
Gabinet – nie tylko przestrzeń robocza
Gabinety do pracy przybierają mocno zróżnicowane formy. Najczęściej jest to związane z uwarunkowaniami architektonicznymi oraz oczywiście z funkcją pomieszczenia. Zupełnie inaczej wygląda przecież gabinet szefa dużej korporacji niż przestrzeń organizowana do pracy w warunkach domowych.
W każdy z wymienionych przypadków w gabinetach pojawiają się jednak pewne punkty wspólne. Zazwyczaj wiążą się one z wyborem konkretnego wyposażenia, które oferuje choćby salon meblowy iHome24.pl. Warto zatem zastanowić się nad poszczególnymi elementami i wybrać te, które najlepiej spełnią oczekiwania stawiane wobec przestrzeni do pracy.
Czym ma się wyróżniać idealny gabinet? O czym należy bezwzględnie pamiętać?
Jaki powinien być gabinet? Bezpieczeństwo ponad wszystko
Podstawową cechą każdego pomieszczenia do pracy, w tym oczywiście również gabinetu, jest zapewnienie bezpieczeństwa. Dotyczy to wielu różnych aspektów, które precyzyjnie opisano w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Na bezpieczeństwo w miejscu pracy składa się przede wszystkim odpowiednie wyposażenie. Wszystkie meble muszą być dopasowane do wymagań i potrzeb konkretnego pracownika. Krzesło do biurka ma uwzględniać naturalne krzywizny ciała oraz gwarantować podparcie dla rąk. Biurko musi pozwalać na wygodne siedzenie w pozycji wyprostowanej oraz zapewniać wystarczającą ilość miejsca do przechowywania wszystkich potrzebnych sprzętów i artykułów biurowych.
Równie ważne są regały – solidne i odpowiednio rozstawione, dające przestrzeń do przechowywania wszystkich dokumentów biurowych.
Nie można też zapominać o prawidłowym oświetleniu. Istotna jest ilość i typ punktów świetlnych, gwarantujących swobodne przemieszczanie się oraz komfortową pracę. Należy zadbać o właściwą temperaturę barwową – najlepiej sprawdza się światło zimno białe, o natężeniu na poziomie pozwalającym na bezproblemowe wykonywanie obowiązków, nawet przy bardzo precyzyjnych zadaniach.
Ergonomia pracy w biurze
Dobrze zaprojektowane biuro musi być też funkcjonalne i zapewniać maksymalny możliwy komfort działania. Zadbanie o odpowiednie ułożenie mebli, dostęp do światła dziennego oraz wygodne rozstawienie poszczególnych sprzętów ogranicza czas potrzebny na wykonywanie poszczególnych zadań, zmniejsza wysiłek oraz sprawia, że wszystko zawsze jest pod ręką.
Dzięki temu pracuje się wygodniej i znacznie efektywniej, co przekłada się na lepsze wyniki poszczególnych zatrudnionych osób oraz całego przedsiębiorstwa.
Estetyka biura – last but not least
Oczywiście bezpieczeństwo i funkcjonalność stanowią wartości nadrzędne. Nie oznacza to jednak, że nie należy zadbać o walory estetyczne i spójność wizualną całego biura. Trzeba bowiem pamiętać, iż przyjmuje się w nim gości, klientów i kontrahentów. Przestrzeń do pracy spełnia zatem rolę reprezentacyjną i staje się istotnym elementem identyfikacji wizualnej firmy.
Co za tym idzie trzeba zadbać o dobór właściwych mebli i akcesoriów, które stworzą ciekawą aranżację, przyjazną dla użytkowników oraz gości. Jeśli biuro zrobi dobre pierwsze wrażenie, późniejsze rozmowy biznesowe na pewno przebiegną znacznie lepiej.