Dachy bez okapu. Wady i zalety – modne, ale czy praktyczne?

Dachy bez okapu. Wady i zalety - modne, ale czy praktyczne?

Domy jednorodzinne najczęściej zwieńczone są dachami z okapem – elementem wychodzącym poza bryłę budynku. W zależności od projektu i potrzeb inwestora okap bywa krótki, średni lub bardzo długi. Ten ostatni może nawet rzucić cień na parterową kondygnację budynku. Modniejszym i coraz popularniejszym rozwiązaniem (zwłaszcza wśród miłośników nowoczesnego podejścia do architektury) okazuje się dom bez okapu. Czy jest to jednak praktyczny wybór? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Po pierwsze – oszczędność

Dach, który został pozbawiony tradycyjnego okapu, umożliwia zaprojektowanie prostej były budynku, eliminując tym samym wiele architektonicznych elementów, które potencjalnie stwarzają niedogodności w budowie i izolacji cieplnej. Tym samym dachy bez okapu są bardziej energooszczędne od klasycznych rozwiązań – ograniczają groźbę powstania nieszczelnych przestrzeni, poprzez które ciepło ucieka z budynku. W dodatku, będąc prostszymi pod względem konstrukcyjnym, ograniczają wysokość nakładów finansowych niezbędnych do finalizacji całego procesu budowy. Kolejną zaletą brył bezokapowych, jest fakt, iż (w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań) nie ograniczają one dostępu promieni słonecznych, dostających się przez okna do budynku. Pozwala to zoptymalizować oszczędności zarówno pod względem zużycia energii elektrycznej, jak i ogrzewania.

Dachy bez okapu. Wady i zalety - modne, ale czy praktyczne?

Po drugie – elegancja

Nowoczesna bryła domu nieposiadającego okapu wygląda niezwykle atrakcyjnie, idealnie wpisując się w aktualne, minimalistyczne trendy architektoniczne. Dach uzupełniony płaską blachodachówką jedynie potęguje ten efekt, nadając całości cech współczesnej elegancji. Także brak tradycyjnych, zewnętrznych rynien, zastąpionych przez wewnętrzne, w pełni bezpieczne, dedykowane systemy odprowadzania wody, jest dużym atutem wizualnym budynku.

Projekt domu Eskulap

Czy istnieją wady takiego rozwiązania?

Podstawową cechą dachów bez okapu, którą najczęściej zalicza się do grona wad, jest nadmierna ekspozycja przestrzeni domowej na światło. W wielu przypadkach cecha ta może przynosić domownikom same korzyści, czasami można być jednak elementem utrudniającym funkcjonowanie. Latem, w trakcie wysokich temperatur panujących na zewnątrz, sypialnia czy salon domu mogą zostać narażone na przegrzanie. Na szczęście montaż nowoczesnych osłon okiennych pozwala na dokładną regulację stopnia oraz natężenia światła, które chcemy wpuścić do mieszkania.

Również ewentualne zasłonięcie lub zadaszenie tarasu pozwoli w pełni oraz bezpiecznie cieszyć się mocnym, letnim słońcem. Systemy bezokapowe – czy warto w nie inwestować? Wiele zależy od osobistego gustu budujących swój wymarzony kąt. Praktyczność i energooszczędność systemów bezopakopywch to ich zdecydowana zaleta. Z drugiej strony, tradycyjny okap pełni wiele funkcji, (zaciemnienie elewacji, ochrona przed zabrudzeniami), które przy okazji budowy nowoczesnego systemu dachowego trzeba zrekompensować instalacją m.in. dedykowanego systemu odprowadzania wody czy osłon okiennych. Każdy inwestor z pewnością znajdzie projekt domu odpowiadającego jego indywidualnym potrzebom na stronie domoweklimaty.pl, oferującej zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne rozwiązania pokrycia dachowego.

Projekt domu Kajtek

Budowa domu to z pewnością decyzja, którą warto dokładnie przeanalizować, biorąc pod uwagę możliwość zastosowania w nim systemu dachu bezokapowego.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

1 komentarz - Dachy bez okapu. Wady i zalety – modne, ale czy praktyczne?

  1. Adam Chaczka pisze:

    Bryła bez okapu często ma problem z zaciekami po szczytowych stronach elewacji.
    Zacieki pojawiają się dość szybko, gdy obróbka blachą jest zrobiona z cienkiej blachy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *