Na czym polega praca UX Designera?

UX Designer już teraz uważany jest za zawód przyszłości. Zapotrzebowanie na usługi pozwalające podnieść wskaźniki sprzedażowe i nawiązywać trwalsze relacje z klientami stale rośnie. UX Designer odpowiada bowiem za pozytywne doświadczenia użytkownika, który korzysta ze strony www, aplikacji czy gry wideo.
Obowiązki UX Designera
UX, czyli user experience to w dużym skrócie wszystkie reakcje i odczucia, jakie towarzyszą użytkownikowi cyfrowego produktu. Mowa tutaj przede wszystkim o stronach internetowych (także sklepach e-commerce) oraz grach (w przypadku interfejsy rozgrywki) czy wszelkich innych aplikacji mobilnych. Dużo rzadziej UX Designer świadczy też usługi związane z produktami fizycznymi.
Zakres obowiązków UX Designera jest niezwykle rozbudowany. Wiąże się to z koniecznością nieustannego poszerzania wiedzy, w czym pomocne może być UX szkolenie certyfikacyjne (zapoznaj się z ofertą szkoleń dostępną na stronie: https://ux-pm.pl/). To również dobra opcja dla osób, które dopiero planują rozpoczęcie przygody związanej z projektowaniem doświadczeń klientów.
Celem UX Designera jest zwiększenie satysfakcji osób, która korzysta z danego produktu. Może on to zrobić poprzez poprawę jego funkcjonalności, użyteczności czy też przejrzystości. Finalny produkt musi być łatwy w obsłudze i na tyle czytelny, aby klient nie musiał doszukiwać się interesujących go informacji. Cały ten proces poprzedzony jest skrupulatnym badaniem potrzeb użytkowników.
UX Designer projektuje makiety i interakcje pomiędzy poszczególnymi mechanizmami aplikacji czy strony www. Później testuje on wybrane pomysły i przygotowuje rozwiązania, które mają bezpośredni wpływ na strategię produktową. Musi on także nieustannie współpracować z programistami i grafikami, którzy oceniają czy jego pomysły są możliwe do zrealizowania.
Projektant użyteczności analizuje grupę docelową i dostosowuje projekt oraz cele biznesowe pod jej potrzeby. Musi on posiadać umiejętności techniczne, pozwalające na aktywny udział w procesach rozwojowych produktu, a także wykazywać się empatią, która umożliwia lepsze zrozumienie zachowań użytkowników.
Cechy UX Designera
W pracy UX Designera przydają się przede wszystkim: empatia, analityczne myślenie, zmysł estetyczny, organizacja pracy i komunikatywność. Kluczowa jest tutaj także wiedza z zakresu marketingu i psychologii, a także umiejętność tworzenia raportów, prowadzenia badań i podstawy IT. Im bardziej wykształcony jest UX Designer, tym lepiej.
Jego umiejętności przekładają się na wysokie wynagrodzenie. W Polsce średnia stawka waha się od 6 tysięcy do ponad 7 tysięcy złotych miesięcznie. Oferty mogą się jednak różnić w zależności od miasta, w której dana osoba pracuje. Najlepsi UX Designerzy z dużym doświadczeniem zarabiają nawet po kilkanaście tysięcy złotych za miesiąc pracy. Przed podjęciem pierwszej pracy warto zbudować solidne portfolio — można to osiągnąć, biorąc udział w kursach czy bootcampach. Warto pamiętać, że samodzielna nauka user experience od podstaw wymaga ogromu cierpliwości, motywacji i czasu.
