Czym jest Executive MBA i czym się różni od zwykłego MBA?
Część osób zainteresowanych studiami MBA może zastanawiać się, czy różni się program Executive MBA od „zwykłego” programu MBA. Różnica jest widoczna już na etapie wymagań – od kandydatów na studia EMBA wymaga się nieco więcej.
Jakie warunki trzeba spełniać, by móc aplikować na studia MBA, a jakie – na Executive MBA?
Osoby, które chcą zostać uczestnikami programu MBA, muszą legitymować się zarówno dyplomem ukończenia studiów, jak i doświadczeniem zawodowym. Na przykład w Wyższej Szkole Bankowej (www.studiamba.wsb.pl) kandydaci muszą mieć co najmniej tytuł licencjata oraz przynajmniej dwa lata doświadczenia zawodowego na stanowisku kierowniczym. Natomiast jeśli chodzi o program Executive MBA, to te wymagania są nieco wyższe – kandydaci muszą mieć tytuł magistra i co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku menedżerskim. To właściwie kluczowa różnica między tymi programami – i to właśnie z niej wynika większość pozostałych. Co więcej, w przypadku EMBA Business Trends, kandydat na studia musi mieć ośmioletnie doświadczenie zawodowe.
Executive MBA dla bardziej doświadczonych menedżerów
Z warunków rekrutacji na oba programy można zatem wywnioskować, że do programu Executive MBA zgłasza się raczej bardziej doświadczona kadra menedżerska. To z kolei ma wpływ m.in. na poziom wspólnej wymiany doświadczeń, która jest jedną z największych zalet programów MBA i EMBA. Dłuższy staż zawodowy uczestników EMBA umożliwia dyskusję o wielu złożonych problemach i trudnościach.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że wiele programów EMBA, zarówno jak MBA ma specjalnych partnerów biznesowych. Na przykład partnerem studiów EMBA Project Management na WSB we Wrocławiu jest EY. W trakcie trzeciego semestru studiów zajęcia prowadzą właśnie specjaliści z tej firmy. Kontakt z ekspertami z firm zajmujących czołową pozycję na polskim rynku i możliwość wymiany doświadczeń jest jedną z największych zalet tych studiów.
Oprócz tego należy też zauważyć, że zarówno na studiach MBA jak i EMBA prowadzone są różne specjalności, które mogą przyciągnąć zupełnie inną część kadry menedżerskiej.
Przed dokonaniem ostatecznego wyboru między studiami MBA a EMBA (przy założeniu, że kandydat spełnia warunki przyjęcia na oba kierunki) warto porównać program zajęć, partnerów biznesowych czy możliwości w zdobyciu dodatkowych certyfikatów.
Artykuł sponsorowany