Czy firma z systemami zabezpieczeń to dobry pomysł na własny biznes? Wywiad z Krzysztofem
Wywiady z przedsiębiorcami to moja pasja, która pozwala mi poszerzyć horyzonty biznesowe. Na łamach bloga chciałbym dzisiaj podzielić się inspirującym wywiadem, a jednocześnie mocno niszowym. Podejrzewam, że w Internecie ciężko będzie znaleźć podobny wywiad w tej tematyce, która dotyczy technicznych systemów zabezpieczeń budynków mieszkalnych oraz firm.
Wywiad przeprowadziłem z naszym partnerem biznesowym Krzysztofem Kuzioła, który uchyli nam rąbka tajemnicy – w jaki sposób funkcjonuje taki biznes od kuchni. Jakie problemy i zagrożenia dotykają przedsiębiorców? Gdzie szukać klientów do biznesu w branży lokalnej i wreszcie… czy firma systemami zabezpieczeń to dobry i dochodowy pomysł na biznes? Zapraszam do lektury!
Krzysiek, opowiedz czytelnikom bloga – kim jesteś i czym się zajmujesz na co dzień?
Na co dzień prowadzę firmę zajmującą się technicznymi systemami ochrony, czyli tak bardziej po ludzku: alarmami, telewizją przemysłową, kontrolą dostępu, zabezpieczeniami przeciwpożarowymi, domofonami i wideodomofonami – słowem instalacjami zabezpieczającymi ludzkie mienie, a czasem także życie.
Dlaczego założyłeś firmę z technicznymi systemami zabezpieczeń?
Chciałbym powiedzieć, że była to dogłębnie przemyślana decyzja poprzedzona badaniami rynku itp. tyle, że to nie byłaby prawda. Pomysł zrodził się jako wynik kilku „elementów składowych”:
- trochę zaważyło moje elektrotechniczne wykształcenie.
- następnie to, że od początku kariery zawodowej byłem związany z wykonywaniem różnego rodzaju instalacji.
- to, że stałem się bezrobotny praktycznie z dnia na dzień tylko dlatego, że ktoś wyżej postawiony uznał, że ten oddział firmy należy zamknąć.
- według mojego rozeznania niewiele wówczas firm świadczyło tego typu usługi.
Z mojego punktu widzenia ważniejsze jest chyba teraz pytanie, dlaczego dalej ją prowadzę:
- przede wszystkim, bo lubię pomagać ludziom – może to dziwnie zabrzmi, ale tak to odczuwam. Według mojej opinii montaż systemów zabezpieczeń rozwiązuje ich problemy związane z ochroną mienia, podnosi poczucie bezpieczeństwa, w pewien sposób im pomaga.
- bo lubię coś tworzyć, budować.
- bo nie ma tu powtarzalności, każda instalacja jest inna.
- bo mimo wszystko sprawia mi to frajdę.
Jaką wiedzą należy dysponować, aby rozwinąć własną firmę z systemami zabezpieczeń i ochroną mienia?
Na pewno warto znać podstawy elektrotechniki czy elektroniki. Następna rzecz to szkolenia z zakresu instalacji i programowania tego typu systemów. Kolejna to rożnego rodzaju przepisy i normy. To tzw. umiejętności „twarde”. Do tego przydadzą się umiejętności „miękkie” odnośnie negocjacji, współpracy z ludźmi czy rozwiązywania konfliktów.
Gdzie zdobywałeś cenne doświadczenie związane z montażem alarmów oraz instalacją systemów zabezpieczeń?
Przyznam, że miałem sporo szczęścia, bo od początku wykonywałem duże systemy np. dla Fabryki Okien ROTO czy cały system zabezpieczeń w Tesco Kozienice. To pozwoliło mi w bardzo krótkim czasie nabrać sporo doświadczenia w rożnego rodzaju instalacjach oraz dało mi odwagę i pewność siebie przy innych dużych projektach.
Jakie problemy dotykają właścicieli firm z branży systemów zabezpieczeń?
Pierwszym jest chyba sezonowość – gdy przychodzi zima branża budowlana trochę „zamiera”, a wraz z nią nasz rynek. Drugim to dyktat najniższej ceny, który moim zdaniem nie jest wcale dobry także dla inwestora. Trzeci to utrzymanie płynności finansowej, gdy często zdarza się, że o zapłatę za wykonaną usługę trzeba się zwracać do sądu.
Wskaż zalety i wady prowadzenia firmy z systemami zabezpieczeń?
Tu chyba podobnie jak w innych branżach usługowych. Nie wiem czy coś szczególnie wyróżnia firmy instalujące zabezpieczenia, chociaż z drugiej strony też niektóre wady mogą być zaletami:
- zdarza nam się pracować w deszczu, śniegu, mrozie i upale, ale dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu.
- czasem trudno nadążyć nad ciągle pojawiającymi się nowościami produktowymi, ale mamy dostęp do nowych rozwiązań.
- każda instalacja jest inna, więc wszystko trzeba zaczynać od nowa, ale dzięki temu nie ma nudy.
- spotykamy się z różnego rodzaju ludźmi i ich wymaganiami, ale dzięki temu poznajemy ciągle nowych ludzi.
Czy trudno jest prowadzić samodzielnie własną firmę?
Nie jest to łatwe szczególnie w gąszczu różnego rodzaju przepisów.
Ile pieniędzy trzeba zainwestować na rozkręcenie firmy i co najlepiej zakupić na start?
Kwotowo to będzie trudno mi określić, natomiast co do zakupów to na pewno należy zainwestować w niezawodny samochód z dużą przestrzenią bagażową oraz bagażnikiem dachowym, drabiny, narzędzia i elektronarzędzia, mierniki i przyrządy. Moim zdaniem ważne, żeby kupować sprzęt dobrych marek, bo po pierwsze mniej się psuje, a po drugie dłużej nam posłuży. Co do ilości czy zakresu to zależy to trochę od tego, jakimi instalacjami będziemy się zajmować oraz ile osób planujemy zatrudnić.
Jakie są comiesięczne koszty prowadzenia firmy z technicznymi systemami zabezpieczeń?
Tak jak w innych firmach: ZUS, pensje i podatki.
Jaki największy sukces odniosłeś w prowadzeniu własnej firmy?
Trudno powiedzieć, ponieważ nie mam poczucia, że coś było największym sukcesem. Jest natomiast kilka instalacji, z których jestem można powiedzieć dumny ze względu na ogromny zakres prac wykonanych w ich trakcie.
Gdzie zamawiasz alarmy, monitoring, telewizję przemysłową, czy urządzenia przeciwpożarowe, aby mieć dobrą marżę?
U stałych i sprawdzonych dostawców 🙂
Które instalacje są najbardziej dochodowe – alarmy, monitoring, a może inne systemy?
Moim zdaniem najbardziej dochodowe, ale też najbardziej pracochłonne są po prostu duże instalacje zintegrowanych systemów zabezpieczeń, łączące ze sobą np. system alarmowy, kontrolę dostępu, telewizję przemysłową i system sygnalizacji pożaru.
Jak zdobyłeś pierwszego klienta do swojego biznesu?
O ile dobrze pamiętam to pierwszym klientem była sąsiadka, która chciała żebym wymienił jej stary domofon 🙂 Natomiast z pierwszym dużym klientem to był trochę łut szczęścia. Znajomy znajomego jak dowiedział się, czym się zajmuję to wspomniał, że „może mógłbym mu pomóc w rozbudowie systemu ochrony w zakładzie”. Podałem mu kontakt do siebie i niedługo potem umówiliśmy się na spotkanie, na którym przedstawiono mi koncepcję rozbudowy systemu alarmowego i telewizji przemysłowej. Złożyłem ofertę, która okazała się najkorzystniejsza, a następnie wykonaliśmy rozbudowę instalacji. Z dzisiejszego punktu widzenia nie widzę tam nic nietypowego czy trudnego, jednak ponieważ była to moja pierwsza duża instalacja to przez cały czas strasznie byłem podekscytowany.
Ilu klientów miesięcznie potrzebujesz, aby zapewnić płynność finansową przedsiębiorstwa i rozwój firmy?
To zależy od rodzaju klientów. Czasem wystarczy jeden duży.
Prowadzisz lokalny biznes w Lublinie, zatem skąd pozyskujesz klientów w promieniu województwa lubelskiego?
Niektórzy klienci trafiają do mnie z tzw. „polecenia”, z wieloma natomiast współpracuję od dłuższego czasu. Do niektórych docieram przeglądając przetargi czy zlecenia. Staram się także o „dobrą widoczność” mojej firmy w internecie współpracując z firmą Projekt Marketing w zakresie lokalnego pozycjonowania firmowej strony internetowej.
Które źródło ruchu do tej pory okazało się najskuteczniejszym kanałem pozyskiwania klientów?
Profesjonalnie wykonana instalacja.
Czy uważasz, że firma z systemami zabezpieczeń to dobry pomysł na biznes?
Nadal jest duże zapotrzebowanie na instalacje różnego rodzaju zabezpieczeń, jednak konkurencja w branży też już jest duża, więc przebić się na rynku nie jest łatwo dla początkujących.
Odpowiedzi do wywiadu udzielił Krzysztof Kuzioła – właściciel firmy z technicznymi systemami zabezpieczeń budynków.
ul. Przybylskiego 19/2, 20-465 Lublin
https://ksk.lublin.pl
Ilu pracowników ma Pan Krzysztof oraz jakich? Czy ma projektanta? Koordynatora? Handlowca?