Czy własne biuro rachunkowe to dobry pomysł na biznes?

czy biuro rachunkowe to dobry biznes

Własny biznes – wolność, swoboda, bycie samemu sobie szefem! Brzmi świetnie, prawda? Jednak zakładając własny biznes warto pamiętać o tym, że powodzenie całego przedsięwzięcia w dużej mierze zależy od naszej determinacji oraz przede wszystkim znajomości rynku. Patrząc na cenniki biur rachunkowych mogłoby się wydawać, że założenie własnej działalności tego typu to doskonały sposób na wkroczenie na rynek pracy jako niezależny przedsiębiorca. Ale czy na pewno? W tym artykule postanowimy odpowiedzieć na pytanie, czy faktycznie własne biuro rachunkowe jest tak opłacalnym przedsięwzięciem.

Definiując, czym jest biuro rachunkowe?

Nasze rozważania zaczniemy od dokładnej definicji pojęcia biura rachunkowego. Następnie postaramy się odpowiedzieć na pytania czym się zajmuje tego rodzaju firma, jak działa, a także czy do założenia biura rachunkowego wymagane jest wykształcenie obejmujące studia na kierunku związanym z finansami i ekonomią, jakie konkretne uprawnienia oraz jakie certyfikaty, kursy i szkolenia przydadzą się w przyszłej pracy oraz przede wszystkim – jak założyć działalność tego rodzaju i na jakie inwestycje musimy się przygotować?

Biuro rachunkowe to przedsiębiorstwo świadczące usługi z zakresu rachunkowości zarówno innym przedsiębiorstwom, jak i instytucjom, organizacjom, fundacjom oraz osobom fizycznym. Oznacza to, że z usług biura rachunkowego może skorzystać każda osoba, która w sposób aktywny uczestniczy w procesach gospodarczych, czyli prowadzi działalność wywołującą określone skutki ekonomiczne. Zakres usług rachunkowych świadczonych przez biuro jest naprawdę szeroki.

Za nieco enigmatycznym terminem „rachunkowość” kryje się bardzo dużo aktywności. Możemy podzielić je na trzy podgrupy – podatki, kadry i płace oraz księgowość.

Zobacz ofertę: Biuro rachunkowe Katowice

Podatki

Pod hasłem „podatki” kryje się kompletna analiza księgowo-podatkowa, w trakcie której ustalamy, jakie formy opodatkowania i płatności są najbardziej korzystne dla klienta.

Kadry i płace

„Kadry i płace” to pełna opieka nad sprawami związanymi z pracownikami danego przedsiębiorstwa. Obowiązkiem biura rachunkowego w tym wypadku są rozliczenia z ZUS oraz PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych), zarządzanie urlopami, wypłatami, premiami oraz zwolnieniami.

Księgowość

Jak zatem widać księgowość, czyli to, z czym najczęściej kojarzymy pracę biura rachunkowego, to tylko jedna z wielu świadczonych przez firmy rachunkowe usług. W ramach tzw. księgowości biuro prowadzi dla przedsiębiorstw odpowiednią ewidencję przychodów i rozchodów, dokonuje rozliczeń podatkowych oraz dostarcza deklaracje do urzędów, a także zapewnia klientom doradztwo podatkowe oraz ekonomiczne, których celem jest minimalizacja kosztów związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Co do wykształcenia – jeszcze do niedawna przyszły właściciel biura musiał posiadać wyższe wykształcenie kierunkowe, zdać egzamin państwowy oraz posiadać certyfikat Ministra Finansów zezwalający na prowadzenie usług.

Jednak obecnie, według nowych przepisów, biuro rachunkowe może otworzyć każdy, ponieważ do jego założenia wystarczy mieć pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych (wyjątkiem jest prowadzenie ksiąg rachunkowych, gdzie w dalszym ciągu wymagana jest odpowiednia licencja do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych). W praktyce oznacza to, że firmę zajmującą się rachunkami może otworzyć każda pełnoletnia, niekarana osoba.

Pytanie tylko, czy taka firma długo utrzyma się na rynku?

Czy warto założyć własne biuro rachunkowe?

Wiemy już, czym zajmuje się biuro oraz kto może je prowadzić. Teraz postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy warto założyć własne biuro rachunkowe? Jak w przypadku większości prywatnych przedsiębiorstw, tak również odpowiedź na to pytanie brzmi „to zależy” – od czego? Przede wszystkim od determinacji, pracowitości oraz zdolności biznesowych przyszłego właściciela biura. Każda osoba, która pragnie prowadzić własną działalność, powinna posiadać pewne przymioty charakteru niezbędne do pracy z ludźmi.

W przypadku właściciela biura te cechy osobowości muszą również iść w parze z konkretnymi umiejętnościami i znajomością rynku. Z pewnością, zanim zaczniemy prowadzić własną działalność, przyda się nam nieco doświadczenia w pracy w podobnej działalności. Dzięki temu nie tylko poznamy mechanizmy rządzące dynamiką biura rachunkowego i zdobędziemy przydatne kontakty, ale przede wszystkim przekonamy się na własnej skórze, czy taka praca w ogóle się nam podoba. Przekonanie do tego co będziemy robić jest niezbędne na początku naszej kariery.

Drugą kwestią, która może zniechęcać do założenia biura, są związane z takim przedsięwzięciem koszty. Przede wszystkim musimy wynająć odpowiedni lokal, zakupić sprzęt biurowy – komputery i drukarki, a także kosztowne oprogramowanie, bez którego nie sposób wyobrazić sobie pracę nowoczesnej firmy rachunkowej!

Oprócz tego zakładając biuro musimy również liczyć się z koniecznością zatrudnienia wykwalifikowanych specjalistów, którzy w ogromnej mierze będą pracowali na sukces całego przedsięwzięcia. Ponadto koniecznie należy uwzględnić w swoich rachunkach koszty związane z poszerzaniem wiedzy nie tylko księgowej, ale i poznanie funkcjonowania różnych branż przemysłu, a także bieżące śledzenie zmian w ustawach i rozporządzeniach, w tym koszty szkoleń oraz publikacji.

Na koniec pamiętajmy też o ogromnej odpowiedzialności cywilno-prawnej, która będzie ciążyła na nas jako przyszłych właścicielach biura rachunkowego. Każda instytucja związana z finansami odpowiada zarówno za siebie jak i za swoich klientów, a także przed swoimi klientami.

Decydując się na założenie własnego biura rachunkowego musimy mieć tego pełną świadomość. Z drugiej jednak strony dobrze prosperujące biuro zapewni nam konkretny dochód znacznie przekraczający średnią krajową pensję. Zanim jednak do tego dojdzie, musimy przygotować się na potężną dawkę ciężkiej roboty i nienormowanym czasie pracy! Niestety nie można przy tym liczyć na częsty uśmiech podatników. Biura rachunkowe niezmiennie kojarzą się jednak z podatkami…

pozycjonowanie stron w projekt marketing

12 komentarze - Czy własne biuro rachunkowe to dobry pomysł na biznes?

  1. Artur pisze:

    Ja robiąc re search naszych firm lokalnych i bardzo dużo z nich bo ponad 50% korzysta z zewnętrznego biura rachunkowego i nie ma u siebie działu kadr. Także opcja zarobku na pewno brana pod uwagę.

    1. Marek pisze:

      Ja także korzystam z usług biura rachunkowego, zważywszy iż ceny są bardzo przystępne. Doba ma tylko 24 h, a takie prace z punktu widzenia biznesowego dla przedsiębiorcy pozwalają oddelegować czynności księgowe na zewnątrz.

  2. łukasz pisze:

    polecam serdecznie franczyzę biura, ale takiego, aby były kredyty, leasingi oraz ubezpieczenia pełny pakiet zobaczcie na
    http://ksiegowoscbliskociebie.pl/

  3. Tomasz pisze:

    Oczywiście, że to dobry biznes – usługi księgowe dla firm to produkt, który zawsze będzie potrzebny. Problemem jest to, że biura otwierają się na potęgę. Przynajmniej mówiąc o biurach rachunkowych w Warszawie.

    Prawda jest też taka, że można produkować gumki recepturki i osiągnąć sukces. To jest zależne od tak wielu czynników, że zwykła odpowiedź tak lub nie, niewiele wnosi. Usługi księgowe w Warszawie są popularne ale duże znaczenie ma np lokalizacja.
    Ja korzystam z usług księgowych M&M Księgi Rachunkowe – http://www.ksiegi-rachunkowe.com między innymi dlatego, że są dobrzy w tym co robią, ktoś mi ich polecił i… nie mają bezpośredniej konkurencji na Okęciu 🙂 a fakt, że nie muszę dojeżdżać przez pół miasta na spotkanie jest bardzo ważny. Lokalizacja to tylko jeden element – jeśli chcesz, aby biznes wypalił trzeba wziąć pod uwagę szereg takich kwestii i każda może okazać się decydująca 🙂

    Powodzenia!

  4. Patryk pisze:

    Dzięki za polecenie 🙂

  5. Eryk pisze:

    Jeśli ktoś jest rzetelny i dąży do celu, to czemu nie. Ja założyłem biuro rachunkowe, teraz mam już paru naprawdę dobrych pracowników i da rade z tego wyżyć. Obecnie wynajmuje biuro u http://www.ratuszowa11.itr.org.pl w Warszawie i to mi się opłaca. Polecam

  6. Ania pisze:

    Pomysł faktycznie dobry, jednak trzeba mieć pełną wiedzę jak te wszystkie procedury przeprowadzać i opiekować się klientem. Niewielki błąd czasem może srogo kosztować… Znam biura rachunkowe, które jednak po 2-3 latach musiały uznać wyższość solidniejszej konkurencji.

  7. Albert pisze:

    Myślę, że jest to dobry biznes, bo np. ja mam w swojej firmie usługi od Gamy z Warszawy z Myśliborskiej i z tego co wiem to mają dużo klientów i to takich stałych latami i kręci się to na prawdę dobrze 😀

  8. Kinga pisze:

    Hej, osobiście zupełnie zgadzam się z Twoim tekstem
    !

  9. Aldi pisze:

    Najlepszy jest właściciel biur rachunkowych (i nie tylko) w komentarzach 😀

  10. Jacek pisze:

    A ja uważam, że każdy biznes jest dobrym pomysłem, pod warunkiem, że podejdzie się do niego racjonalnie i świadomie. Z doświadczenia wiem, że wiele księgowych (bo o nich mówimy) podęło się pracy, po czym okazało się że wiedza i jej chęć poszerzania jest zerowa, przez co człowiek zmuszony był szukać czegoś innego. Dopiero za 5 czy 6 razem trafiłem na Panią Edytę Cyburt, która po prostu wie jak powinno wyglądać prowadzenie księgowości w firmie. Także, w kontekście rozpatrywania czy „biuro rachunkowe to dobry biznes” zadałbym pytanie: czy czujesz, że jesteś w stanie pogłębiać swoją wiedzę i być elastycznym? Jeśli tak, to odpowiedź na to pytanie jest twierdząca :]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt przez Facebook Messenger