Crowdfunding nieruchomości w Polsce

Crowdfunding nieruchomości w Polsce

Crowdfunding to forma finansowania projektu przez społeczność, która zostanie wokół niego zorganizowana. Sama zbiórka polega na gromadzeniu drobnych wpłat od zainteresowanych osób. W ten sposób zbierane są środki na przedsięwzięcia biznesowe, wydarzenia kulturalne, czy też społeczne. Co ciekawe, crowdfunding może być również formą inwestowania w nieruchomości.

Crowdfunding nieruchomości – na czym polega?

Termin crowdfunding ten pochodzi od zlepku słów crowd (tłum) i funding (finansowanie). W kontekście nieruchomości oznacza to zakup mieszkania lub domu przy pomocy wsparcia innych osób. Może być ich kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt w zależności od projektu i wielkości wpłat poczynionych przez finansujących.

W praktyce crowdfunding nieruchomości oznacza grupę inwestorów, których samodzielnie nie stać na dokonanie zakupu danego mieszkania lub domu. Łączą więc swoje środki finansowe, żeby dokonać transakcji. Co ciekawe, nie muszą oni się ze sobą kontaktować, czy też widywać osobiście. Zbiórki pieniędzy odbywają się najczęściej przez specjalne platformy crowdfundingowe.

W odróżnieniu od innych zbiórek, finansowanie projektów związanych z nieruchomościami wiąże się z wysokim progiem wejścia. Najczęściej wynosi on około 10 tys. złotych.

Crowdfunding nieruchomości w praktyce

Najczęstszym celem wspólnych zbiórek środków finansowych w branży nieruchomości jest zakup danego mieszkania, czy też domu z myślą o wynajmie. Po zebraniu odpowiedniej kwoty, organizator projektu dokonuje zakupu nieruchomości, która następnie trafia na rynek wynajmu. Uzyskiwane z niego zyski są dzielone, proporcjonalnie do umieszczonego wkładu, między wszystkich uczestników projektu.

Zbiórka crowdfundingowa może dotyczyć różnych typów nieruchomości. Realizowane obecnie w Polsce projekty obejmują między innymi budowę lokalu użytkowego, remont kawalerki, czy też adaptacja mikro apartamentów pod wynajem krótkoterminowy. Skala tych inwestycji także się różni – kwoty potrzebne do realizacji wahają się od 100 tys. do około 10 milionów.

Na jaki zysk mogą liczyć uczestnicy zbiórki? Jeden z najpopularniejszych portali crowdfundingowych w Polsce, Crowd Real Estate, oferuje uczestnikom projektu zwrot na poziomie 7-8% w skali roku. To znacznie więcej niż wynosi oprocentowanie lokat bankowych, ale dużo mniej niż można zarobić na dobrze przeprowadzonym flipie, też na wynajmie krótkoterminowym. Warto również pamiętać, że również ryzyko jest mniejsze, ponieważ inwestujemy mniej pieniędzy.

Nowa forma inwestowania w nieruchomości – crowdfunding w Polsce

Crowdfunding na świecie rozwija się w bardzo szybkim tempie, również w segmencie nieruchomości. W ten sposób finansowane są już nie tylko zakupy mieszkań na wynajem, ale również realizowane całe projekty deweloperskie. A jak to wygląda w Polsce?

Dosyć skromnie. Rodzimy jest zbyt mały, żeby można było się posłużyć konkretnymi danymi. Widać zainteresowanie tematem, ponieważ regularnie uruchamiane są nowe portale crowdfundingowe, ale ich ilość dalej można określić na palcach jednej ręki. Wiele stron poświęconych takim projektom nie przetrwało próby czasu i upadło. Umiarkowana chęć uczestnictwa w takich projektach może wynikać z braku odpowiednich regulacji prawnych, które stanowiłyby zabezpieczenie dla inwestorów.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *