Co to jest blog, jak go założyć i gdzie? Własny blog na WordPress

wordpress

Blogowanie z roku na rok staje się coraz bardziej popularne, ponieważ stanowi ono bardzo ważny obszar wymiany informacji w internecie. Na blogu możemy pisać dosłownie wszystko, począwszy od własnych przemyśleń na dane tematy, poprzez recenzje produktów a skończywszy na zamieszczaniu płatnych wpisów oraz reklam. Założenie bloga może wydawać się dosyć skomplikowane, jeśli jednak mamy lekkie pióro i potrafimy sprawnie posługiwać się komputerem, to nie powinniśmy mieć z tym żadnych problemów. Czym jednak jest blog, w jaki sposób i na jakiej platformie go założyć? Z poniższym poradnikiem z pewnością poznacz odpowiedzi na te pytania.

Czym jest blog?

Blog to pewnego rodzaju strona internetowa, na której możemy znaleźć różnorodne, samodzielnie stworzone oraz chronologicznie uporządkowane wpisy, które mogą dotyczyć przeróżnych tematów. Blogi umożliwiają nie tylko archiwizację wpisów oraz ich kategoryzowanie, ale również komentowanie przez innych użytkowników. Teksty znajdujące się na blogu najczęściej są pisane z osobistej perspektywy blogera, stanowiąc tym samym świetne medium komunikacyjne. Blogować można na różne tematy, wszystko zależy głównie od zainteresowań autora.

Jak założyć bloga?

Założenie bloga nie jest tak naprawdę skomplikowane, jednak warto skupić się na kilku bardzo ważnych kwestiach. Po pierwsze powinniśmy znaleźć odpowiednią nazwę naszego bloga, która idealnie odzwierciedli temat, na który chcielibyśmy pisać. Jeśli wybierzemy już konkretną nazwę naszego bloga, powinniśmy sprawdzić, czy taka strona już przypadkiem nie istnieje. W przypadku WordPress konieczne może się okazać założenie domeny, a także hostingu, dzięki którym będziemy jedynymi właścicielami naszej strony (w przypadku darmowych platform takich jak Blogger, czy też WordPress.com nie jesteśmy właścicielami bloga, czego nie można powiedzieć o WordPress., tutaj sprawa wygląda zupełnie inaczej, gdyż bloga zakładamy na własnej domenie, za którą płacimy).

Gdy wybrana przez nas nazwa nie figuruje jeszcze w sieci, w kolejnym kroku powinniśmy wybrać rozszerzenie naszej domeny. Każda adres strony internetowej składa się z nazwy oraz rozszerzenia np. lub mojblog.com. Za domenę musimy oczywiście zapłacić, jednak na początku blogowania ceny nie są zbyt wysokie, jednak podczas zakupu warto sprawdzić, jaka będzie cena za odnowienie domeny. Jak czytamy w portalu na Pracawsieci.net – Ceny zaczynają się najczęściej od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Na rynku istnieje wiele firm oferujących możliwość zakupienia domeny, warto zatem porównać ich oferty, wybierając tę najkorzystniejszą. Gdy już uda nam się zarejestrować domenę musimy poszukać jeszcze hostingu dla naszego bloga. Podstawą przy prowadzeniu bloga jest bezpieczny hosting z dobrym wsparciem technicznym. Do czego jest nam jednak potrzebny hosting? Każdy blog potrzebuje w sieci przestrzeni, na której będą przetrzymywane pliki, a także bazy danych. Hosting takie coś właśnie umożliwia, a co najważniejsze dzięki niemu potencjalni czytelnicy po wpisaniu w wyszukiwarkę nazwy bloga będą mogły wyświetlać znajdujące się na nim treści, które przechowywane są na serwerze.

Gdy już uda nam się wykupić hosting musimy zaopatrzyć się w oprogramowanie służące do prowadzenia bloga. Z tego też względu warto nieco bliżej przyjrzeć się oprogramowaniu WordPress, dzięki któremu możemy rozpocząć naszą przygodę z blogowaniem. WordPress to najłatwiejsza w obsłudze i najpopularniejsza na całym świecie platforma służąca do blogowania.

WordPress, czyli platforma dla bloga

Jak zostało wspomniane powyżej, świetnym systemem do tworzenia i zarządzania blogiem jest WordPress, który jest bardzo prosty w obsłudze i co najważniejsze, całkowicie bezpłatny. WordPress daje nam bardzo duże możliwości w blogowaniu, ponieważ oferuje wiele wtyczek i motywów, które pomagają uatrakcyjnić naszą stronę. W sieci możemy jednak znaleźć dwie strony WordPress, a mianowicie WordPress. Na platformie WordPress.com nie trzeba zawracać sobie głowy własną domeną oraz hostingiem, jednak adres naszej strony będzie miał wówczas rozszerzenie wordpress. W przypadku WordPress musimy wykupić domenę oraz hosting, jednak wówczas adres naszej strony będzie mieć jedynie rozszerzenie pl., com lub inne, na które się zdecydujemy.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *