Co może zrobić chmura dla Twojego biznesu?
W ciągu ostatnich kilku lat wiele firm wprowadziło przetwarzanie w chmurze. To wygodne rozwiązanie, na które decydują się nie tylko międzynarodowe korporacje, ale także mniejsze biznesy. Dlaczego? Przede wszystkim z tego powodu, że tzw. przetwarzanie w chmurze lub przetwarzanie na żądanie, jak to się czasem nazywa, odnosi się do systemu korzystania z usług komputerowych przez Internet. I jest bardzo wygodnym, bezpiecznym rozwiązaniem dla każdego! Co chmura może zrobić dla Twojego biznesu i dlaczego warto w nią zainwestować? Podpowiadamy.
Chmura dla biznesu – co to takiego?
Zanim poznamy wszelkie zalety stosowania chmury w biznesie, warto w 100% upewnić się, że wiemy, czym ona w ogóle jest. Dysk znajdujący się w chmurze to bardzo wygodne rozwiązanie, które umożliwia dostęp do dokumentów w niemal każdym miejscu, o każdej porze i, przede wszystkim, z każdego urządzenia.
Firmy wydają duże kwoty na opracowywanie i instalowanie oprogramowania w celu usprawnienia swojej działalności. Przetwarzanie w chmurze umożliwia Twojej firmie dostęp do oprogramowania w Internecie jako usługi. Ale nie tylko! Przetwarzanie w chmurze to także niezwykle bezpieczny sposób przechowywania i udostępniania danych. Chmura służy przetwarzaniu i składowaniu danych, a są one składowane na specjalnych serwerach w otoczeniu własnym, bądź bezpośrednio u firmy hostingowej.
Dlaczego warto zainwestować w chmurę dla biznesu?
Co jest jedną z największych zalet chmury? Fakt, że Twoi pracownicy mogą uzyskać dostęp do usługi w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca. Mogą więc bez trudu wykonać swoje zadania. Usługi przetwarzania w chmurze dzielą się na trzy główne kategorie, które obejmują:
- Platformę jako usługa (PaaS) ,
- Infrastrukturę jako usługa (IaaS),
- Oprogramowanie jako usługa (SaaS).
Możesz wybrać dowolną z tych usług w zależności od potrzeb Twojej firmy.
Cloud computing – co chmura może wnieść do Twojego biznesu?
Cloud computing, czy rozwiązanie pozwalające na trzymanie części danych w chmurze, to nie lada rewolucja dla każdego biznesu. Dzięki tej technologii nawet bardzo małe firmy są w stanie pracować na terenie świata. Co więcej – mogą konkurować, a w niektórych przypadkach nawet wyprzedzać wielkie marki. Dzięki czemu tak się stało? Przede wszystkim, ma to związek z zaletami rozwiązania chmurowego, które oparte są na potrzebach firmy, bezpieczeństwie danych, przechowywaniu i cenie.
Jeśli nie masz pewności, co do przejścia z tradycyjnego sposobu przetwarzania, oto najważniejsze powody, dla których powinieneś przenieść swoją firmę na przetwarzanie w chmurze. Co chmura może wnieść do Twojego biznesu?
Obniżone koszty utrzymania firmy
Założenie i prowadzenie centrum danych jest bardzo kosztowne. Musisz kupić odpowiedni sprzęt i zatrudnić techników, aby zainstalować i zarządzać centrum przez większość czasu. To droga kwestia. Po przejściu na przetwarzanie w chmurze zapłacisz tylko za zamówione usługi. Pozwala to zdecydowanie obniżyć koszt prowadzenia firmy, zminimalizować wiele wydatków, w tym koszt:
- Energii,
- Chłodzenia,
- Konserwacji serwera,
- Wydatków na modernizację,
- Licencji na oprogramowania.
Czy wiesz, że większość firm, które przeszły na opcję korzystania z danych w chmurze zanotowało zdecydowane oszczędności? Dostawcy naliczają opłaty za usługi przetwarzania w chmurze w oparciu między innymi o funkcje, pamięć, liczbę użytkowników, czas i miejsce w pamięci. Można dopasować dokładnie taki pakiet, jaki potrzebny jest w konkretnej firmie.
Elastyczność – rozwiązanie, z którego mogą skorzystać wszyscy pracownicy
Jedną z głównych zalet przetwarzania w chmurze jest całkowita mobilność. Usługa zapewnia wszystkim w firmie elastyczność pracy z dowolnego miejsca. Pracownicy mogą wykonywać swoje zadania w domu lub w terenie. To opcja dla firm opartych na zasadzie outsourcingu, ale nie tylko.
Z programów i dokumentów w chmurze można korzystać zdalnie, bez żadnych kłopotów z transportem zasobów. Bezprzewodowo można łączyć się w dowolnym czasie z pełnymi danymi. Dodatkowo można też zmniejszyć liczbę stacji roboczych w biurze i pozwolić niektórym pracownikom pracować z domu, aby jeszcze bardziej obniżyć koszty. Przetwarzanie w chmurze umożliwia również skuteczne monitorowanie operacji w firmie. Potrzeba tylko szybkiego połączenia z Internetem, aby otrzymywać aktualizacje wszystkich operacji w czasie rzeczywistym.
Skalowalność działań – łatwiejsze zarządzanie wszelkimi zasobami
Tradycyjnym sposobem zarządzania firmą, gdy zaczyna się rozrastać jest zakup i utrzymanie dodatkowych serwerów, pamięci masowej i licencji. Często jest jednak tak, że rzeczywiste wykorzystanie zasobów może zająć lata. Skalowanie usług przetwarzania w chmurze jest łatwe. W szybki sposób można uzyskać dodatkowe miejsce do przechowywania, kiedy tylko ich potrzebujesz. Twój dostawca po prostu zaktualizuje pakiet w ciągu kilku minut, o ile pokryjesz dodatkowe koszty.
Jest to, zatem idealne rozwiązanie dla właścicieli firm, którzy chcą rozszerzyć swoje zasoby i być bardziej konkurencyjni. Praca w chmurze stała się niezwykle istotna. Dzięki serwerom zewnętrznym, które są zarządzane przez ekspertów, Cloud Computing umożliwia sprawienie, aby prowadzenie firmy stało się jednym celem. Biorąc pod uwagę, że dostępność przechowywanych zasobów danych jest bezwarunkowa, czas wymagany do losowego dostępu skrócił się z godzin do minut.
Brak potrzeby tworzenia kopii zapasowych
Tradycyjny system obliczeniowy wymaga tworzenia kopii zapasowych, szczególnie w przypadku przechowywania danych na dyskach komputerowych lub wewnętrznych serwerach. Mała awaria, katastrofa naturalna, a czasem nawet zwykły brak prądu, może prowadzić do trwałej utraty danych, jeśli nie sporządzono kopii zapasowych.
Wszystko zmienia się, jeśli zastosujemy cloud computing. Firmy nie potrzebują takich środków do przechowywania danych w chmurze. Dane będą zawsze dostępne, dopóki użytkownicy będą mieli połączenie z Internetem. Niektóre firmy używają usług przetwarzania w chmurze, jako kopii zapasowej i planu odzyskiwania po awarii.
Bezpieczeństwo danych – jedna z największych zalet cloud computingu
Czasami przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczniejsze niż przechowywanie ich na fizycznych serwerach i centrach danych. Tak naprawdę, włamanie do chmury wymaga nie lada wysiłku. Naruszenie bezpieczeństwa może prowadzić do naruszenia bezpieczeństwa danych w przypadku kradzieży laptopów lub komputerów. Jeśli masz dane w chmurze, możesz usunąć wszelkie poufne informacje zdalnie lub przenieść je na inne konto. Naruszenie środków bezpieczeństwa na platformach chmurowych jest trudne. Dzięki temu masz pewność bezpieczeństwa danych. To obecnie jeden z najbezpieczniejszych systemów na świecie.
Lepsza współpraca całego zespołu
Właściciele firm zawsze szukają sposobów na zwiększenie wydajności indywidualnej i zespołowej w swojej firmie. Przetwarzanie w chmurze jest jednym z najskuteczniejszych sposobów poprawy wydajności zespołu. Niewątpliwą zaletą pracy w chmurze jest to, że pracownicy mogą łatwo udostępniać dane i współpracować przy realizacji jakichkolwiek projektów nawet z różnych lokalizacji. Pracownicy zdalni mogą łatwo udostępniać dane i aktualizacje w czasie rzeczywistym osobom w biurze. Ponadto przetwarzanie w chmurze eliminuje zbędne lub powtarzalne zadania, takie jak ponowne wprowadzanie danych.
Możesz podnieść poziom wydajności, zwiększyć produktywność i obniżyć koszty, przenosząc swoją firmę do chmury obliczeniowej. Najlepszym rozwiązaniem jest stopniowe przesuwanie operacji, aby uniknąć utraty danych lub manipulacji podczas zmiany.
Jak wybrać firmę, która pomoże Ci w podrózy do chmury? Porównaj usługi różnych usługodawców. Możliwość z odpowiedniego korzystania z wyżej wymienionych korzyści zależą od wyboru odpowiedniego dostawcy. Ja mam dobre doświadczenia z Transition Technologies PSC (https://ttpsc.com/pl/cloud/), ale Ty musisz przeprowadzić research na własną rękę. Poproś o polecenia innych właścicieli firm lub przeprowadź dokładną kontrolę przeszłości, aby uzyskać najlepsze usługi w chmurze.