Błędnie ułożony grafik pracy i konsekwencje

Około 20. dnia miesiąca masz mdłości, ogarnia Cię niechęć do życia i ogólna niemoc? Cóż, istnieje spora szansa, że jesteś przedsiębiorcą i/lub odpowiadasz za układanie firmowego harmonogramu pracy. Zamiast podchodzić do tego jak do przykrej kary i odbębniać ten obowiązek byle jak, warto zmienić nastawienie i dołożyć starań, aby harmonogram pracy był jak najbardziej optymalny. Zobacz, czym może grozić lekkomyślna bylejakość, i sam wyciągnij wnioski…
1. Ogromne kary za złamanie prawa pracy
Prowadząc biznes, musisz działać zgodnie z prawem. Na przedsiębiorcach spoczywa ogromna odpowiedzialność prawna, a Kodeks Pracy to tylko jeden ze zbiorów przepisów, które warto znać na pamięć. Odnajdziemy tam między innymi regulacje dotyczące odpoczynków pracowniczych, godzin pracy czy okresów rozliczeniowych. Jeśli układający grafik zignoruje postanowienie prawa pracy, firma może zostać pociągnięta do odpowiedzialności. Mowa tu o naprawdę wysokich karach – takie niedopatrzenia mogą kosztować nawet 30 tysięcy złotych!
2. Zrujnowanie wizerunku firmy
Nie trzeba być ekspertem, żeby przeczuwać, jak wielki jest wpływ grafiku pracy na wizerunek firmy. Jeśli harmonogram nie przestrzega Kodeksu Pracy, wpływa to zarówno na kadrę, jak i na relacje z klientami i kontrahentami. Przyczynami mogą być rażąca dezorganizacja pracy, wieczne spóźnienia z realizacją zleceń i pogłębiające się problemy finansowe. Aby uniknąć wizerunkowych tarapatów, warto od razu wspomóc się fachową pomocą. Można ją odnaleźć w sieci, np. na stronie GrafikOptymalny.pl.
3. Utrata szacunku i lojalności pracowników
Jeszcze gorsze od złej opinii w branży są problemy z lojalnością kadry. Gdy układasz grafik, zawsze, ale to zawsze bierz pod uwagę kierowane do Ciebie prośby i sugestie. Oczywiście, że nie da się spełnić każdej zachcianki, ale warto próbować, zwłaszcza gdy firma pracuje także w weekendy, wieczorami czy nocą. Ludzie chodzą na wesela i do lekarza, zdają egzaminy i muszą opiekować się dziećmi – nie wolno tego ignorować. Chyba, że chce się ryzykować plagą urlopów na żądanie, zupełną dezorganizacją pracy i pociągającą po kieszeni rotacją personelu…
4. Straty finansowe
Optymalny harmonogram pracy musi uwzględniać, ile osób jest potrzebnych w firmie w danym momencie. Wydatki na kadrę trzeba optymalizować, biorąc pod uwagę święta i inne bardziej oblegane okresy. Należy przewidywać liczbę klientów i unikać zmian na zakładkę. To pozwoli mnożyć zyski i uniknąć problemów finansowych. Udaj się po więcej porad, jak stworzyć prawidłowy harmonogram czasu pracy na GrafikOptymalny.pl.
