Jak bezpiecznie oszczędzać pieniądze – konta oszczędnościowe i lokaty

pieniądze

Masz dość przejadania wszystkich oszczędności? Chcesz odłożyć pieniądze na czarną godzinę, ale nie wiesz, od czego zacząć? Oszczędzać i pomnażać własny majątek można na kilka sposobów. Niektóre z nich są dość ryzykowane i wymagają od nas dobrej znajomości rynku finansowego. Na szczęście możemy skorzystać również z bezpiecznych rozwiązań, czyli lokat bankowych oraz kont oszczędnościowych.

Jak odkładać pieniądze na lokacie?

Lokaty bankowe, czy też depozyty bankowe, to rodzaj umowy pomiędzy bankiem a jego klientem dotyczącej lokowania środków przez określony czas. W zamian za to bank zobowiązuje się do wypłacenia klientowi tych środków, powiększonych o kwotę naliczonych przez ten czas odsetek.

W praktyce oznacza to, że deponujemy w banku własne pieniądze, do których przez jakiś czas nie mamy dostępu, a w zamian za to, w przyszłości otrzymamy od banku większą kwotę. W ten sposób banki zyskują kapitał, który mogą przeznaczyć na oferowane przez siebie kredyty, a my możemy zarobić dodatkowe pieniądze.

pieniądze polski złoty

Pamiętajmy również, że rezygnując z lokaty przed upływem jej terminu, tracimy dostęp do naliczonych odsetek, a dodatkowo może się to wiązać z dodatkową opłatą.

Banki oferują kilka rodzajów lokat. Są to m.in.:

  • lokata terminowa – zakładana na określony czas, np. lokata roczna, 3-miesięczna, tygodniowa, a nawet jednodniowa,
  • lokata rentierska – sprawdza się przy dużych kwotach i pozwala na regularną wypłatę odsetek,
  • lokata nocna – skierowana do osób dysponujących sporymi kwotami, cechuje się atrakcyjnym oprocentowaniem,
  • lokata progresywna – w której oprocentowanie zwiększa się z każdym miesiącem.

Jak odkładać pieniądze z kontem oszczędnościowym?

Konto oszczędnościowe przypomina zwykły rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, z tym że zgromadzone na nim środki są wyżej oprocentowane. Takie konto posiada cechy lokaty, ale możemy na nie w dowolnym momencie wpłacać pieniądze lub je z niego wypłacać. Ogromną zaletą kont oszczędnościowych jest to, że możemy rozpocząć oszczędzanie nawet od niewielkich kwot. Poza tym pieniądze te nie zostają zamrożone, jak ma to miejsce w przypadku lokaty, ale w dowolnym momencie możemy z nich skorzystać, bez utraty naliczonych odsetek.

Z drugiej strony musimy pamiętać, że transakcje wykonywane z kont oszczędnościowych są płatne. Zazwyczaj w miesiącu tylko raz możemy wypłacić środki z konta oszczędnościowego bez uiszczania dodatkowych opłat.

Poza tym, choć konto oszczędnościowe jest lepiej oprocentowane od zwykłego konta osobistego, to i tak nie są to zawrotne kwoty, szczególnie jeśli wpłacamy na takie konto niewielkie sumy.

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Założenie konta oszczędnościowego szczególnie zalecamy osobom, które dopiero zaczynają oszczędzać i nie mogą pozwolić sobie na zamrożenie nawet niewielkiej kwoty na lokacje. W przypadku konta oszczędnościowego możemy zasilać je regularnie niewielkimi kwotami, dopóki nie uzbieramy większej sumy.

Z jednej strony konto oszczędnościowe daje nam więcej wolności, gdyż w dowolnym momencie możemy z niego wypłacić pieniądze, bez utraty odsetek, jak ma to miejsce w przypadku lokaty. Jednak z drugiej strony ta możliwość może okazać się zbyt kusząca i w rezultacie, zamiast odkładać pieniądze, będziemy z nich regularnie korzystać.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *